Paskelbimo data: 2022-02-02
Pneumatiniai veržliasukiai autoservisams: naudingi patarimai
Pneumatiniai veržliasukiai – tai populiariausi, nebrangūs ir patikimos konstrukcijos įrankiai ir šiuo metu labiausiai atitinka autoserviso poreikius. Nors bet kuris autoverslininkas žino, kas yra pneumatinis veržliasukis, tačiau visada pasitaiko klaidų.
Pneumatinio įrankio pagrindinis pranašumas prieš elektrinius įrankius – nėra elektros variklio. Svoris yra nuo 0,4 iki 3 kg, kai elektrinių prietaisų svoris dažniausiai viršija 3 kg. Kitas privalumas – pneumatinio įrankio korpusas būna 1,5-2 kartus mažesnis nei elektrinio analogo. Verta paminėti, kad pneumatinių įrankių vibracija mažesnė, o tai lemia mažesnį nuovargį, mažiau skauda sąnarius.
Renkantis pneumatinį veržliasukį turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos rodiklius:
Pneumatinio veržliasukio smūginis mechanizmas
Automobilių remonto dirbtuvėse dažniausiai naudojami smūginiai veržliasūkiai, tačiau būna ir paprasti pneumatiniai raktai, kurių rotorius sukasi tolygiai be smūgio mechanizmo. Efektyvus smūginis mechanizmas sukimui prideda impulso efektą ir laikas atsukti varžtui / veržlei neviršija 5 sekundžių, kas žymiai padidina darbo našumą stipriai įveržtais sujungimais. Tai lemia, kad veržliasukiai su smūginiu mechanizmu yra tinkamesni sukant didelių dydžių tvirtinimo detales, o veržliasukiai be smūginio mechanizmo naudojami ten, kur detales reikia užveržti tiksliai apibrėžta jėga ir tokiais įrankiais veržiant didelius varžtus ar veržles pabaigoje reikės priveržti rankomis.
Taip pat su smūginiais įrankiais naudoti baltų Cr-V galvučių negalima jiems skirtos smūginės galvutės yra juodos spalvos, pagamintos iš grūdinto Cr-Mo plieno! Cr-Mo plieno įrankiai atsparūs aukštoms temperatūroms, mažiau deformuojasi todėl geriau atlaiko dideles smūgines apkrovas yra ilgaamžiškesnės.
Pneumatinio veržliasukio rotoriaus sukimosi greitis
Šio parametro vertė gali būti iki 10000 aps / min, bet dažniausiai siekia 6500-8000 aps / min. Dideli apsisukimai padidina įrankio greitį ir galią, tačiau būkite atsargūs, nes galit sugadinti mažų veržlių bei varžtų sriegį ir dideli apsisukimai, pablogina priveržimo kontrolę. Rotoriaus greitį galima reguliuoti šiek tiek pakeitus oro padavimo slėgį.
Pneumatinio veržliasukio sukimo momentas
Parametras priklauso nuo veržliasukio galios. Ar tiesa, kad sukimo momento niekada nebūna per daug? Atsukant tvirtai sakome taip, bet priveržint reikia neužsimiršti: viena vertus mažas užveržimo momentas lems savaiminį tvirtinimo atsiveržimą, kai jį veikia kintamos apkrovos, o esant per dideliam priveržimo momentui rizikuojate sugadinti sriegį. Todėl turėtumėte pasirinkti įrankį su norima užveržimo sukimo momento verte. Pneumatinių veržliasukio užveržimo momentų diapazonas yra 30-3000Nm, bet dažniausiai darbinio sukimo momento vertė būna nuo 300 iki 2200 Nm. Kai reikalinga priveržti didelių matmenų tvirtinimo detales, tuomet rinkitės galingesnius veržliasukio, turinčius didelį sukimo momentą. Ratų centrams montuoti ir nuimti ratus, reikalingas įrankis, kurio darbinis sukimo momentas yra ne mažesnis kaip 150-180 Nm. Servisuose, kur skirtingiems mazgams reikalingos skirtingos sukimo momento vertės - naudojami reguliuojamo sukimo momento veržliasukiai.
Pneumatinio veržliasukio veleno antgalio jungties dydis
Antgalio dydžiai būna nuo ¼ - 1½‘. Sriegiams iki 25 mm skersmens, automobiliuose tokio matmens sriegiai sutinkami dažniausiai, turėtumėte pasirinkti 1/2 colio antgalį. Jei jums reikia priveržti didesnius varžtus, kurių sriegio skersmuo yra nuo 25 iki 32 mm, tuomet jums reikia įrankio su ¾ colio antgaliu, o sriegiams iki 50 mm - turėtų būti 1colio antgalis.
Aukščiau nurodytos 4 įrankio charakteristikos susiję: kuo didesnis pneumatinio veržliasukio sukimosi dažnis, tuo didesnį sukimo momentą jis sukuria, todėl yra skirtas didelių dydžių tvirtinimo detalėms ir turi didesnį jungties antgalį.
Pneumatinio veržliasukio svoris ir ergonomika
Atliekant darbus be techninių įrankio parametrų didžiausią reikšmę turi išorinis įrankio dizainas bei svoris, kas tiesiogiai įtakoja operatoriaus produktyvumą, nuovargį. Visi pneumatiniai veržliasukiai pagal formą yra dalijami į pistoleto ir cilindro, kur plačiau paplitę pistoleto. Kokybiškų pistoleto formos įrankių rankena padengta kelių komponentų, rifliuota, mažinančia slydimą, atsparia tepalo poveikiui guma. Tokį įrankį patogu laikyti ir valdyti horizontalioje padėtyje. Tiesios cilindrinės formos yra patogesnė dirbant vertikalioje padėtyje. Įrankio prailgintas velenas leis priveržti varžtus įdubose ir sunkiai prieinamose vietose.
Pagal svorį pneumatiniai įrankiai yra lengvesni nei jų elektriniai kolegos. Jų svoris nuo 750g. iki 4kg. Sunkvežimių ir agro įmonėse naudojamų veržliasukių svoris gali siekti 12 kg. Šiuolaikinių kompozicinių medžiagų ir metalų lydinių naudojimas leidžia ženkliai sumažinti įrankio svorį.
Pneumatinio veržliasukio suderinamumas su oro kompresoriumi
Kad įrankis veiktų efektyviai, dažnai negestų, būtina užtikrinti jo suderinamumą su suslėgto oro šaltiniu. Suderinamumas apibūdinamas dviem parametrais: darbinis oro slėgis ir oro srautas. Efektyviausia eksploatuoti pneumatinį veržliasukį, kai kompresoriaus darbinis slėgis 2 barais viršija įrankio darbinį slėgį ir našumas yra 1,2–1,3 karto didesnis už įrankio suvartojamą oro srautą. Jei šios sąlygos bus išlaikytos, įrankis veiks be trikdžių ir jo deklaruojamos nominalios charakteristikos atitiks tikruosius parametrus. Pavyzdžiui imkime populiarų veržliasukį KAAA1660 kurio darbinis slėgis 6,2bar, o oro suvartojimas 125ltr/min. Tada, kad įrankis veiktų, jums reikia kompresoriaus, kuris sukuria 8 barų slėgį ir našumas ne mažesnis kaip 150ltr/min. Taigi įsigijus galingus ar naudojant kelis įrankius tuo pačiu metu gali tekti atsinaujinti ir oro kompresorių.
Taip pat tiekiamo oro kokybė turi atitikti reikalavimus nurodytus įrankio instrukcijoje t.y. tinkamas drėgmės ir alyvos kiekis. Norint užtikrinti reikiamą oro kokybę, kompresoriuose turi būti naudojami filtrai ir tepalinės. To nepadarius, veržliasukis sugenda, neišvysto galios.
TEPALINĖ | Oro filtras | Slėgio reguliatorius - tepalinė |
Įrankių gamintojas ir kaina
Šiuolaikinių veržliasukių gamintojai savo produkciją nuolat gerina: gamyboje naudoja pažangias medžiagas, tobulina ergonomiką, rotoriaus ir smūginio mechanizmo konstrukciją, plečia įrankio valdymą papildydami pavyzdžiui greičio ir sukimo momento reguliatoriais. Tačiau sudėtingumas gali sumažinti įrankio patikimumą, todėl renkantis veržliasukį su įvairiomis „funkcijomis“ reikia rinktis tuos gamintojus, kurie jau įsitvirtino kaip patikimos įrangos gamintojai. Kinietiški produktai yra patrauklūs savo daugiafunkciškumu, tačiau nekelia pasitikėjimo - daugelis funkcijų nustoja veikti jau po kelių savaičių darbo.
Taipogi rinkdamiesi veržlia, neturėtumėte elgtis ir pagal principą „kuo brangesnis, tuo geresnis“, nes čia svarbiau, kad jis atitiktų savo tiesioginę paskirtį. Perkant turite sau užduoti klausimą: Kur (ratų, pakabos ar variklio remontui) ir kokia sukimosi kryptimi dažniausiai naudosite: atsukti ar priveržti? Tai reikšminga, nes veržliasukis nurodytą didžiausią sukimo momentą gali pasiekti tik viena kryptimi.
Pneumatinis veržliasukis CHICAGO PNEUMATIC
Pneumatinis veržliasukis HAZET
Pneumatinė kampine terkšlė HAZET