Paskelbimo data: 2021-04-07

Koks turi būti tinkamas sunkvežimio sankabos keitimas?

Daugumai mechanikų tai – įprasta  užduotis, tačiau verta pasitikrinti, ar ji atliekamas tinkamai ir žingsnis po žingsnio.

sunkvežimio sankabos keitimas.jpg

Kaip tinkamai išmontuoti sunkvežimio sankabą?Prieš atsukant pavarų dėžę, būtina atjungti atraminį guolį ir atlaisvinti sankabos svirties šakutes. Pirmiausia, naudojant alkūninio veleno pasukimo antgalį (originalų, gautą iš transporto priemonės gamintojo), reikia pasukti smagratį. Tai sudarys prieigą prie sankabos diskatoriaus korpuse įtvirtinto guolio žiedo. Per aptarnavimui skirtą skylę į pavarų dėžės vidų reikia įkišti atraminio guolio tvirtinimo atlaisvinimo įrankį ir įstatyti jį į tvirtinimo žiedą. Naudojant laužtuvą kaip svirtį, praskėsti užraktą ir ištraukti guolį, tada patraukti kartu su sankabos svirties šakutėmis pavarų dėžės kryptimi.

Dabar galima atsukti pavarų dėžę ir ją ištraukti – taip bus gauta prieiga prie sankabos sistemos. Panaudojus centravimo kaištį, bus apsisaugota nuo atsitiktinio sankabos disko nukritimo. Pirmiausia, reikia išsukti du diskatoriaus korpuso tvirtinimo varžtus ir į jų vietas įsukti padėties nustatymo kaiščius. Tada, paeiliui sukant tvirtinimo varžtus, atsukti diskatoriaus rinkinį, kaip nurodyta instrukcijoje. Pašalinti diskatoriaus korpusą ir sankabos diską. Nuėmus sankabos diską, specialiu įrankiu išmontuoti centruojantįjį guolį. Šį guolį rekomenduojame keisti kiekvieną kartą, kai keičiama sankaba. Tada patikrinti, ar aplink smagratį nėra tepalo pėdsakų. Jei ne, atsargiai nuvalyti smagračio paviršių. Norint tai padaryti, reikia naudoti tirpiklį arba stabdžių valiklį ir 150 grūdėtumo švitrinį popierių.

Diskatoriaus uždangos ir disko montavimas


Reikia pradėti nuo naujo centruojančiojo guolio uždėjimo, svarbu naudoti tinkamą įvorę. Pakartotinai reikia įdėti sankabos disko centravimo kaištį, kuris apsaugos nuo jo nukritimo. Prieš montuojant reikia įsitikinti, kad sankabos disko išdrožos atitinka pavarų dėžės veleno išdrožas. Būtina apsaugoti sankabos disko trinties antdėklą nuo tepalo patekimo, nes jis neigiamai paveikia trinties koeficientą ir gali sukelti disko praslydimų. Pakartotinai uždėti diskatoriaus korpuso padėties nustatymo kaiščius ir pritvirtinti sankabos diskatoriaus korpusą. Tvirtinimo varžtus šiek tiek įsukti pirštais, tada išimti padėties nustatymo kaiščius. Į jų vietą įsukti originalius diskatoriaus korpuso tvirtinimo varžtus. Kitas žingsnis yra diskatoriaus korpuso centrinės padėties smagračio atžvilgiu patikrinimas ir apatinių varžtų priveržimas padėties nustatymui. Priveržti diskatoriaus korpuso tvirtinimo varžtus, nepamirštant jų priveržti dinamometriniu veržliarakčiu. Šiam darbui niekada nenaudoti pneumatinio veržliarakčio, kadangi taip galima sugadinti sriegį. Sukimo momento vertės bei varžtų priveržimo eiliškumas nurodyti gamintojo instrukcijoje. Tada pašalinti keturis diskatoriaus korpuso transportavimo užraktus ir išimti centravimo kaištį.

Atraminio guolio pakeitimas


Patikrinti pavarų dėžės įvorės ir veleno būklę. Prieš keičiant atraminį guolį, būtina išmontuoti sankabos svirties šakutes. Gali būti, kad jas reikės pakeisti, atsižvelgiant į transporto priemonės ridą arba galimą jų susidėvėjimą. Dabar galima atlaisvinti atraminį guolį ir saugiai jį išimti. Patikrinti, ar ant kreipiančiosios įvorės nėra tepalo ir ją nuvalyti. Tam galima naudoti tirpiklį arba stabdžių valiklį ir 150 grūdėtumo švitrinį popierių. Sutepti šakučių velenėlį. Uždėti naują atraminį guolį ir pritvirtinti šakutes jų vietoje. Priveržti jų tvirtinimą atitinkamu sukimo momentu, naudojant dinamometrinį veržliaraktį. Patikrinti, ar šakutės ant velenėlio juda be per didelio pasipriešinimo arba strigimo. Jei šakučių velenėlis arba pačios šakutės atrodo susidėvėję, būtina pakeisti visą rinkinį.

Pavarų dėžės montavimas


Uždėti pavarų dėžės korpusą atgal ant sankabos diskatoriaus ir prisukti tvirtinimo varžtus. Pritvirtinus pavarų dėžę, įkišti laužtuvą per aptarnavimui skirtą skylę (kai kuriose transporto priemonėse prieiga prie guolio yra įmanoma per darbinį sankabos cilindrą), tada įkišti naują atraminį guolį į užraktą su žiedu. Paspausti du kartus ir įsitikinti, kad žiedas įsistatė tinkamai. Patikrinti, ar tvirtinimo žiedas yra tinkamoje centrinėje padėtyje. Tada uždaryti aptarnavimui skirtą skylę guminiu, vandeniui nelaidžiu dangteliu, kad sankabos korpusas būtų apsaugotas nuo nešvarumų ir dulkių.

Veikimo patikra


Transporto priemonėse su automatizuota pavarų dėže būtina atlikti atitinkamą suderinimą, kuriam naudojamas tam skirtas diagnostikos prietaisas. Po kiekvieno remonto rekomenduojama atlikti bandomąjį važiavimą, kurio metu reikia patikrinti sankabos paleidimo sistemos bei pačios sankabos veikimo tinkamumą skirtingomis darbo sąlygomis. „Valeo“ sankabos pirmajam montavimui naudojamos kas antroje Europoje pagaminamoje krovininėje transporto priemonėje – ir su mechanine, ir su automatizuota pavarų dėže.


Kokias priemones reikia naudoti tinkamam sankabos pakeitimui?
  1. laužtuvas;
  2. dinamometrinis veržliaraktis;
  3. veržliaraktis su lanksčia galvute diskatoriaus uždangos nuėmimui;
  4. kaištis sankabos disko centro nustatymui;
  5. padėties nustatymo kaiščiai;
  6. alkūninio veleno pasukimo antgalis;
  7. įrankis su spyruokle atraminio guolio tvirtinimo žiedo atlaisvinimui;
  8. plokščias veržliaraktis centruojančiojo guolio išmontavimui;
  9. įrankis centruojančiojo guolio išmontavimui.

Jus taip pat gali sudominti:

„TRUCK EXPERTS“ EGR sistemos

„TRUCK EXPERTS“ EGR sistemos

Nauja „ZF [pro]Service“ koncepcija, skirta komercines transporto priemones aptarnaujančioms dirbtuvėms

Nauja „ZF [pro]Service“ koncepcija, skirta komercines transporto priemones aptarnaujančioms dirbtuvėms

Kaip tinkamai paruošti sunkvežimį šaltajam sezonui?

Kaip tinkamai paruošti sunkvežimį šaltajam sezonui?

„TotalEnergies Traxium“ – pavarų dėžių alyva

„TotalEnergies Traxium“ – pavarų dėžių alyva