Paskelbimo data: 2020-12-28

Hidrauliniai presai: apžvalga ir patarimai renkantis

Hidraulinių presų paskirtis – didele spaudimo jėga greitai ir saugiai apdoroti (presuoti, štampuoti, lyginti, sulenkti) įvairius gaminius ir detales, taip pat jie plačiai naudojami įvairiems mazgams surinkti ir ardyti (remonto ir surinkimo darbams).

hidrauliniai presai.jpg

Šiame straipsnyje aptarsime hidraulinių presų, dažniausiai naudojamų remonto ir surinkimo darbams, asortimentą ir pateiksime rekomendacijas, kaip pasirinkti tinkamą presą savo automobilių servisui ar gamybos cechui.

Kokie yra hidraulinių presų tipai?


Nors hidraulinių presų veikimo principas yra panašus, jų įvairovė ir skirstymas priklauso nuo pavaros tipo ir konstrukcijos ypatybių. Jie skirstomi į keletą tipų.

Rankiniai vertikalieji hidrauliniai presai


Rankinis vertikalusis presas – dažniausiai pasitaikantis hidraulinio preso tipas. Įrenginio konstrukcija paprasta: ją sudaro dviejų stovų rėmas su rankine arba rankine-kojine hidrauline pavara ir manometru. Darbo stalo aukštį galima reguliuoti: būna 8–10 padėčių. Tokį prietaisą dažniausiai renkasi nedidelės dirbtuvės. Hidrauliniai presai dažniausiai gaminami 10–30 tonų jėgos (50–75 tonų rečiau), ir to visiškai pakanka darbui su lengvųjų automobilių detalėmis.

Papildomas pranašumas – šie presai yra visiškai autonominiai, jiems nereikia jokio energijos šaltinio.

PROFITOOL

SEALEY

AIRPRESS

WERTHER

AIRPRESS

0XPTHASP020H

SEA YK20F

79370

OMA 656B

79350-1

20 t

Eiga 185 mm

10 padėčių

20 t

Eiga 185 mm

9 padėtys

20 t

Eiga 190 mm

10 padėčių

30 t

Eiga 160 mm

9 padėtys

50 t

Eiga 200 mm

7 padėtys

Staliniai hidrauliniai presai


Rankinis hidraulinis presas gali būti statomas ne tik ant grindų – jis gali būti montuojamas ant darbastalio. Tai ypač patogu garažuose ar mažose remonto dirbtuvėse, kuriuose nėra pakankamai vietos ant grindų statomam presui.

Šio tipo preso pasiekiama jėga paprastai būna 10–15 tonų ir to, deja, ne visada pakanka. Taip pat reikėtų įvertinti, kad įrenginio matmenys yra kompaktiški, todėl jį galima naudoti tik nedidelių gabaritų gaminiams.

AIRPRESS

SEALEY

CHICAGO PNEUMATIC

79380

SEA YK10B

CP86150

10 t

Eiga 175 mm

3 stalo padėtys

10 t

Eiga 180 mm

3 padėtys

15 t

Eiga 160 mm

2 padėtys

Presai su pneumohidrauline pavara


Pneumohidraulinė pavara padidina preso galią ir greitį. Presas su šia pavara pasiekia iki 100 tonų jėgą ir to pakanka vidutiniams ir dideliems automobilių ir sunkvežimių servisams ir gamybos įmonėms. Jie taip pat gali būti naudojami degioje aplinkoje, pavyzdžiui, chemijos pramonėje. Hidraulinis presas su pneumatine pavara veikia ne tik suslėgtu oru, bet ir rankiniu režimu, o jo priežiūra nesudėtinga. Dėl šių savybių tai puikus pasirinkimas įmonėms, ieškančioms galingos, ekonomiškos ir saugios įrangos.

PROFITOOL

PROFITOOL

PROFITOOL

CHICAGO PNEUMATIC

CHICAGO PNEUMATIC

0XPTHASP020HA

0XPTHASP030HA

0XPTHASP050HA

CP86750

CP86100

20 t

Eiga 185 mm

10 padėčių

30 t

Eiga 150 mm

10 padėčių

50 t

Eiga 200 mm

8 padėtys

75 t

Eiga 250 mm

8 padėčių

100 t

Eiga 300 mm

6 padėčių

Oras, tiekiamas į preso pneumatinę pavarą, turi būti tinkamai paruoštas – tam būtina naudoti įrangą suslėgtam orui ruošti.

Elektrohidrauliniai presai


Kai preso pavarai reikia didelės galios, pasitelkiami ir elektros varikliai. Elektrohidrauliniai presai, priklausomai nuo modelio, pasiekia 50 tonų ir didesnę jėgą, todėl naudojami sunkvežimių servisuose ir gamybos įmonėse.

Iš teigiamų savybių verta paminėti tai, kad elektrohidraulinė pavara reikšmingai padidina darbinį greitį, todėl nereikia fizinių operatoriaus pastangų. Paprastai kalbant – darbas atliekamas greičiau ir lengviau.

WERTHER

WERTHER

WERTHER

OMA 665

OMA 666

OMA 667

50 t

Eiga 250 mm

8 stalo padėtys

100 t

Eiga 320 mm

8 stalo padėtys

150 t

Eiga 400 mm

5 stalo padėtys

                

Kaip pasirinkti hidraulinį presą?


Renkantis presą, kaip ir kitą įrangą, svarbu tiksliai įvertinti savo poreikius, be to, racionalu dėl visa ko atsižvelgti, kad preso parametrai būtų šiek tiek geresni, nei iš tikrųjų reikia. Taip pat svarbu, kad įrenginys būtų patogus ir ilgaamžiškas.

Techninės charakteristikos:

Yra 2 pagrindiniai parametrai, pagal kuriuos pasirenkamas tam tikrų techninių charakteristikų presas:

  • detalių dydis, kurias gali apdoroti presas;
  • sukuriama spaudimo jėga.

Šie parametrai vertinami pagal veiklos rūšį. Pavyzdžiui, dirbant su sunkvežimiais 10 tonų jėgos stalinis hidraulinis presas bus neefektyvus, kaip ir mažoms dirbtuvėms neverta pirkti galingo elektrohidraulinio preso, kurio maksimali jėga yra 100 tonų.

Didžiausia spaudimo jėga nurodoma įrenginio techninėje specifikacijoje. Reikiamą jėgos dydį parinkti nesunku, jei žinoma, su kokiomis detalėmis reikės dirbti.

Bendrosios rekomendacijos:

  • darbai su lengvaisiais automobiliais – iki 30 tonų;
  • darbai su sunkvežimiais – nuo 45 tonų ir galingesni;
  • pramonė – nuo 75 tonų (priklauso nuo veiklos pobūdžio, todėl būna išimčių).

Detalių matmenys, kurias galima apdoroti presu, priklauso nuo trijų kriterijų:

  • hidraulinio preso aukščio ir darbo stalo aukščio reguliavimo padėčių skaičiaus,
  • darbo stalo pločio,
  • stūmoklio darbo eigos.

Konstrukcijos ypatybės:

Renkantis presą būtina lyginti atskirus modelių parametrus, nes, be pagrindinių charakteristikų, yra daugiau savybių, kurios lemia prekės kokybę ir funkcionalumą. Savybės, į kurias verta atkreipti dėmesį:

  • Automatinis stūmoklio grąžinimas. Presai, turintys šią funkciją, yra patogesni ir paspartina darbą.
  • Reguliuojamas darbo stalas ir cilindras. Reguliuojant darbo stalo aukštį ir (ar) perstumiant cilindrą horizontaliai, patogiau dirbti su nestandartinėmis detalėmis, taip pat galima naudoti įvairius adapterius.
  • Chromuotas stūmoklis. Pailgina hidraulinio preso tarnavimo laiką, apsaugodamas jį nuo korozijos.
  • Apsauginis slėgio vožtuvas. Pašalina sistemoje perteklinį slėgį ir presas apsaugomas nuo sugadinimo, nes viršijus maksimalią jėgą galima sugadinti įrenginį.
  • Manometro kokybė. Spaudimo jėgai įvertinti būtinas tikslus ir patikimas manometras. Patikimesni glicerino pripildyti manometrai – jie slopina vibraciją, slėgio šuolius.
  • Rėmo konstrukcijos patikimumas. Tvirta medžiaga lemia tik 50 % patikimumo. Svarbu, kad jungčių siūlės būtų suvirintos kruopščiai, kitaip, laikui bėgant, presas sulaužys rėmą.
  • Gervės mechanizmas. Mechanizmas naudojamas, kai, dirbant su sunkiomis detalėmis, reikia pakelti ar nuleisti darbo stalą. Jis būtinas didelės galios hidrauliniams presams, kurie yra ypač masyvūs (sveria daugiau kaip 200 kg).

Kokybiškam darbui gali būti naudojami įvairūs universalūs antgaliai ir specialūs guolių adapteriai ar guminių pavaros įvorių (sailenblokų) presavimo antgaliai.

Pateikta informacija apie svarbiausias technines charakteristikas yra bendro pobūdžio, todėl renkantis įrenginį ar jo priedus verta pasikonsultuoti su specialistais.