Paskelbimo data: 2021-06-22

Galvutės, smūginės galvutės ir veržliarakčiai įrankių vėžimėliams

Galvutės, smūginės galvutės, terkšlės, veržliarakčių ir įvairiausių raktų komplektai būtini autoservisuose. Tačiau aprūpindami autoserviso specialistus profesionaliais įrankiais,  juos turime išsirinkti tinkamus, Apžvelgsime galvučių, smūginių galvučių, terkšlių ir veržliarakčių tipus ir pagrindines charakteristikas, taip pat pateiksime profesionalių įrankių komplektų įdėklų  vėžimėliams pavyzdžius. 

Sonic galvuciu ir terksliu komplektas.png

Veržliarakčiių, raktų komplektų tipai

Į vežimėlius galima įkomplektuoti įvairius standartinius veržliarakčius: kombinuotus, lenktus, plokščius, žiedinius. Veržliarakčių išlinkimas yra skirtingas tam, kad būtų galima prisitaikyti prie įvairių varžtų:

 • 0° ar 15° tinka atsukti varžtams esantiems lygiame paviršiuje;
 • 45° ar 75° išlinkimo veržliarakčiai, naudojami gyliai esantiems varžtams atsukti/prisukti, ten kur su mažesnio išlenkimo įrankiais nėra tinkamai apimamas varžtas.
 • Taip pat ir specialios konstrukcijos: kilpinius su terkšlėmis, U-formos, kilpinius atvirus ir kt.

Kokybiški įrankiai gaminami plieno legiruoto Cr-V yra padengti chromu, patvarūs ir apsaugoti nuo aplinkos poveikio. Įrankio paviršius specialiai daromas šiurkštus, kad neišslystų iš rankų.

Terkšlių tipai

Terklė yra labai patogus įrankis su krumpliniu mechanizmu, palengvina ir pagreitina mechaniko darbą, leidžia atsukti ir prisukti varžtus sunkiai prieinamose vietose. Patogiam ir profesionaliam darbui patariama rinktis terkšles su užraktu ir greito atleidimo mygtuku (quick release) – taip užtikrinama, kad galvutė nenukristų.

Taip pat svarbu terkšlės dantukų skaičius: kuo didesnis dantukų skaičius, tuo mažesnis jų kampas, mažiau reikia pasukti terkšlę, kad užfiksuoti ant kito dantuko. Pavyzdžiui, jei terkšlė yra 24 dantukais, kiekvieno danties kampas – 15°, o terkšlės su 72 dantukais – tik 5° kampas. Taigi, terkšlės su daugiau dantukų yra praktiškesnės sunkiai prieinamose vietose, tačiau mažiau dantukų turinčios terkšlės yra tvirtesnės, atlaiko didesnes apkrovas.

Terkšlių, galvučių komplektai yra skirstomi pagal pavaros kvadratinio profilio dydį į 1/4", 3/8“, 1/2", 3/4", 1“ colių.

 • Mažiausi 1/4" naudojami smulkiems darbams, kuriems reikia mažo sukimo momento ir galvutės nuo 4 iki 14 mm.
 • 3/8" dažniausiai galvutės nuo 8 mm iki 24 mm.
 • Populiariausi yra 1/2" laikiklio įrankiai. Dažniausiai tinkančios galvutės nuo 8 iki 32 mm.
 • Sunkvežimių servisuose naudojami įrankiai su 3/4" ar net 1" colių laikikliais: 3/4" yra skirti varžtams nuo 19 mm iki 50 mm, o 1" colio laikiklio galvutės ir terkšlė naudojama varžtams nuo 36 iki 80 mm.

Įrankių vežimėliuose yra komplektuojami ir mišrių terkšlių, galvučių rinkiniai, pavyzdžiui: 1/4“ + 1/2" ar 1/4” + 3/8“ + 1/2". Šie komplektai dar vadinami kombinuotais ir yra labai universalūs, nuo mažiausios iki didžiausios galvutės su kelių tipų terkšlėmis.
Svarbu paminėti, kad kokybiškos patikimų gamintojų terkšlės yra remontuojamos.

Galvučių tipai

Aukštos kokybės galvutės gaminamos iš legiruoto chromo–vanadžio plieno (Cr-V), taip didinamas atsparumas dilimui, tempimui ir korozijai.

Populiariausios galvutės išskiriamos šių rūšių:

 • 6-kampų galvutės;
 • 12-kampų galvutės;
 • E-TORX – žvaigždutės formos galvutės;
 • Specialios paskirties:uždegimo žvakėms, smeigėms ir sugadintiems varžtams, deguonies jutikliams (lambda), alyvos filtrui, elektros darbams, Multi function, lankstoma ir kt.

6-kampų galvutės privalumai palyginti su 12 kampų galvute - jos yra tvirtesnės, jose patikimiau laikosi varžto briaunos, mažesnė varžtų briaunų sugadinimo tikimybė. Pagrindinis 12 taškų galvutės privalumas, tai dvigubai didesnis prisitaikymo kampas prie varžto ar veržlės, tačiau yra skirtos lengviems darbams.Specialios paskirties galvutės

 • Uždegimo žvakių galvutės vidinėje dalyje esanti guma tvirtai laiko žvakę ir apsaugo nuo pažeidimų. Lengvesniam darbui šios galvutės yra magnetinės.
 • Smeigėms išsukti naudojamos specialios galvutės su spaustukais, kurie prilaiko smeigę ir leidžia ją lengviau pašalinti.
 • Sugadintiems, pažeistiems ar surūdijusiems varžtams ir veržlėms atsukti naudojamos specialios galvutės, kurių vidinės sienelės yra unikalios spiralinės formos, užtikrinančios tvirtą sukibimą.
 • Lengvam deguonies jutiklių (Lambda) išėmimui naudojamos specialios galvutės su šonine išpjova jutiklio laidui.
 • Elektros darbams (hibridinėms tr. priemonėms), skirtos izoliuotos galvutės padengtos apsauginiu dvigubu izoliaciniu sluoksniu, iš PVC arba nailono, apsaugančiu nuo elektros srovės iki 1 000 V. Izoliuotos galvutės veiksmingos tik dirbant su izoliuota terkšle.
 • Multi Function galvutė yra labai universali, leidžia atsukti daugelio tipų galvutes: TORX, HEX, SQUARE ir kt.
 • Lankstoma galvutė naudinga sunkiai prieinamoms vietoms.
 • Pass-Through galvutė yra atvira, neturi kvadratinio profilio laikiklio ir naudojama su specialia terkšle labai ilgiems varžtams ar veržlėms atsukti.

Smūginės galvutės

Smūginės galvutės skirtos dirbti su aukšto sukimo momento smūginiais pneumatiniais ar akumuliatoriniais įrankiais. Kad atskirti lengviau atskirti jie gaminami juodos spalvos.

Standartinės galvutės ir jų priedai nėra termiškai gerinamos ir yra pagamintos iš kietesnio ir trapesnio metalo. Jei naudosite ne smūgines galvutes su smūginiu veržliasūkiu, galvutė gali lengvai sulinkti, suskilti, ar būti kitaip sugadinta, nes dauguma jų negali atlaikyti staigaus didelio sukimo momento.

Smūginiams įrankiams naudojamos tik juodos spalvos smūginės galvutės, kurios pagamintos iš grūdinto Cr-Mo. Molibdenu legiruoto plieno galvutės pasižymi tvirtumu, atsparumu aukštai temperatūrai mažiau deformuojasi ir yra pagamintos iš šiek tiek minkštesnio metalo su storesnėmis sienelėmis, kad būtų atsparesnės lūžimui – saugesnės, atlaikytų didesnį sukimo momentą ir smūgiavimą.
TOPTUL GED7528

TOPTUL GED3426

Sužinokite daugiau apie SONIC, TOPTUL ir HANS įrankius:Įmonės „Inter Cars Lietuva“ specialistai visada suteiks profesionalią konsultaciją, pagalbą ir padės išsirinkti tinkamą įrankį pagal Jūsų poreikius. Kilus klausimams prašome kreiptis į „Inter Cars Lietuva“ Įrangos skyrių: telefonu (8 5) 219 3763 arba GICLTIranga@intercars.eu. Visą įrankių asortimentą rasite adresu iranga.intercars.eu