Paskelbimo data: 2020-05-28
Automechaniko profesija – daugiau nei hobis
Kiekvienas vairuotojas savo automobilį nori patikėti tik į pačias geriausias rankas. Tačiau rasti tikrai gerą automechaniką gali pasirodyti sudėtinga. Lietuvoje šios profesijos atstovus ruošia ne viena profesinė mokykla. Kuo išskirtinė automechaniko profesija ir kokiomis savybės turi pasižymėti, norintys ją mokytis?
Vitalij Kabelis, Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos profesijos mokytojas ekspertas, sako, kad geras automechanikas – tai patikimai suremontuoto automobilio ir saugios kelionės garantas. Automechanikui dažniausiai tenka ne tik suremontuoti automobilį, pakeičiant jau pažeistas detales, bet ir pačiam nustatyti, kurios automobilio detalės ar mazgai turi defektų. Norint gerai atlikti savo darbą, reikia ne tik rankų miklumo ir mokėjimo naudotis įrankiais, bet ir žinių apie automobilio sandarą bei remonto ir techninės priežiūros atlikimo technologijas.
„Žmogus, kuris renkasi automechaniko profesiją, turi būti žingeidus, kantrus, kruopštus, logiškai mąstantis, atsakingas, kultūringai bendraujantis ir išmanantis fizikos pagrindus. Kadangi automobiliuose naudojamos technologijos nuolat keičiasi ir tobulėja, geras automechanikas turi su jomis žengti koja kojon. Pasiekus tam tikrą meistriškumo lygį, bet toliau netobulėjant, automechanikas gali dirbti 5-10 metų. Vėliau tokiam automechanikui darbo sumažėja, nes automobiliai jau yra kitokie“, – teigia V. Kabelis.
Mokytojas pabrėžia, kad automechanikai, įgiję profesiją, iš karto gali darbintis automobilių remonto įmonėse, kurios linkusios priimti „šviežius“ specialistus, nes jie yra išmokyti remontuoti naujų modelių automobilius pagal gamintojų reikalavimus. „Taip pat dirbant galima lygiagrečiai tęsti mokslus kolegijose ar universitetuose. Aukštosios mokyklos dažniausiai užskaito techninių dalykų dalis iš profesinės mokyklos, todėl mokslai būna trumpesni ir pigesni“ , – aiškina V. Kabelis.
Didžiausias privalumas – praktika
Pasirinkti automechaniko profesiją Jorį Varneckį, nacionalinio „Inter Cars Lietuva“ organizuoto konkurso „Geriausias jaunasis automechanikas 2020“ nugalėtoją, pastūmėjo noras suprasti kaip veikia fizikos dėsniai ir žmogaus sukurtos technologijos. Nors baigęs mokyklą, vaikinas planavo studijuoti automechanikos inžineriją universitete, tačiau pasirinkti profesinę mokyklą jį paskatino galimybė teorines žinias iš karto pritaikyti praktikoje.
„Bent kartą gyvenime priėmiau tikrai gerą sprendimą, pasirinkęs šį profesinį mokymą. Man įdomi ir teorinė, ir praktinė dalis. Dažniausiai teko daryti, tai, kas man pačiam yra įdomu. Žinoma, mokomų dalykų įdomumas labai priklauso nuo profesijos mokytojų. Šiuo atveju man labai pasisekė, nes turėjau nuostabius mokytojus, su kuriais nebūdavo nuobodu“, – savo patirtimi dalijasi J. Varneckis.
Savo praktines žinias J. Varneckis išbandė šių metų vasario mėnesį vykusiame konkurse „Geriausias jaunasis automechanikas 2020“. Beveik pusšimtį mokinių aplenkęs, vaikinas pelnė geriausio jaunojo automechaniko titulą. Šis nacionalinis meistriškumo konkursas, kuriame kviečiamos dalyvauti visos Lietuvos mokyklos, rengiančios automechanikos specialistus, jau 7 kartą organizuotas įmonės „Inter Cars Lietuva“. Šio konkurso dalyviai susiduria su naujausiomis technologijomis, nes praktines užduotys paruošiamos gamintojų, kurie naujiems automobiliams kuria, testuoja ir gamina tam tikrus mazgus ar dalis.
„Tai buvo įsimintiniausias įvykis per visus mokslų metus. Likau tikrai maloniai nustebintas. Buvo sunkumų, bet turėjau labai gerą mokytoją, kuris įdėjo daug pastangų – suteikė tiek teorinių žinių, tiek pagal galimybes ir praktinių įgūdžių. Informaciją mokytojas siųsdavo net naktimis, tad esu jam labai dėkingas. Manau, pergalę šiame konkurse tikrai bus galima rašyti į savo CV – tai nemažas laimėjimas, kuris, tikiuosi, ateityje pravers.“, – sako Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos absolventas.
Netradicinė mokslų baigimo šventė
Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos absolventai šiais metai mokslo metų pabaigą pasitiko kiek kitaip nei įprasta. Diplomų teikimo šventė vyko mokyklos autodrome, o absolventams diplomai buvo įteikinėjami, jiems sėdint automobiliuose.
„Karantinas skatina kūrybiškumą, todėl diplomai buvo įteikti mokiniams neišlipant iš automobilių, pro langą. Atsidėkodami pedagogams už suteiktas žinias absolventai ant dėvimų pirštinių buvo užsirašę žodį „ačiū“, o vietoje plojimų buvo girdimi automobilių garsiniai signalai“, – sako Tadas Klevas, Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos, Sektorinio praktinio mokymo centro praktinio mokymo vadovas.
Kiekvienas mokinys, gavęs diplomą, galėjo dalyvauti ir vairavimo meistriškumo išbandyme ant slidžios dangos autodrome. Šio išbandymo tikslas – parodyti mokiniams, kaip gyvenime reikia suvaldyti save, esant ekstremaliai situacijai.