Paskelbimo data: 2023-01-25
Ar egzistuoja priešnuodis energijos kainų virusui?
Didesnių autoservisų ar remonto dirbtuvių savininkams patalpų šildymas ir vėsinimas visais laikais buvo nemažas galvos skausmas, tačiau energijos kaštų šuolis 2022-uosius pavertė tikrų tikriausiu „šiurpmečiu“. Rugpjūtį didmeninė elektros kaina arba dešimteriopai daugiau nei iki šiol mokėjo fiksuotus planus turintys vartotojai. Ir nors vėliau šis tarifų uraganas kiek išsikvėpė, išlaidų energijai mažinimas liko vienu svarbiausių galvosūkių. „Inter Cars Lietuva“ komandos specialistai ieškantiems sprendimų turi keletą patarimų.
Ką daryti norint sumažinti išlaidas elektrai ir šildymui?
„Inter Cars Lietuva“ lengvųjų automobilių detalių pardavimo vadovas Ugnius Katkauskas pastebi, kad nors elektros tiekimas yra kertinė net pačių kukliausių autoservisų, turinčių viso labo keltuvus ir oro kompresorius, veiklos sąlyga, iki energetinės krizės dėl jos taupymo niekas nesuko galvos. Po Rusijos sukelto karo ir energetinio šantažo padėtis pasikeitė radikaliai.
„Didieji autoservisai, turintys po keletą padalinių skirtinguose miestuose, iki energetinės sumaišties už elektrą mokėję po 16 000 eurų, šiaismmetais gavo beveik dvigubai didesnes sąskaitas. Bet net ir santykinai nedidelės remonto dirbtuvės, kurių išlaidos elektrai svyruodavo apie 300-400 eurų, sąskaitoms persiritus į trijų nulių zoną, juokauti šia tema liovėsi“, – konstatuoja U. Katkauskas.
Tiesa, vienas „Inter Cars Lietuva“ vadovų taip pat pastebi, kad kai kurie autoservisai, savo veiklai patalpas nuomojantys, yra tapę tų pastatų savininkų įkaitais, nes iš jų gauna didesnes sąskaitas nei išrašo elektros tiekėjai.
„Tikrai žinau atvejų, kai į šiuos dalykus dėmesį atkreipę autoservisų vadovai po diskusijų su patalpų šeimininkais sugebėjo pasiekti pozityvių rezultatų. Kartais pakanka įdėti visai nedaug pastangų tam, kad finansinė našta būtų mažesnė. Ir tai nėra smulkmena, nes išaugę veiklos kaštai automatiškai reiškia mažesnį paslaugų prieinamumą daugeliui automobilininkų, o tuo pačiu ir didesnę eismo įvykių riziką, nulemtą techninių priežasčių“, – perspėja U. Katkauskas.
Atkreiptinas dėmesys, kad naujos statybos, projektuotų būtent tokiai specifinei veiklai, kaip automobilių remontas, pastatų Lietuvoje yra labai nedaug. Didžioji dalis autoservisų įsikūrę senuose mūruose ar angaruose, priskiriamuose žemiausioms energetinio efektyvumo klasėms, todėl išlaidos elektrai ir šildymui net teoriškai negali būti racionalios.
„Šiuos dalykus puikiai suvokia ir patys autoservisų vadovai, todėl dar prieš elektros ir dujų kainų šuolį daugelis pradėjo ieškoti energijos taupymo būdų: nuo LED lempučių iki saulės elektrinių ant pastatų stogų montavimo ar dujinių katilų keitimo į kieto kuro katilus. Deja, greitų, paprastų ir nebrangių sprendimų nėra. Netgi gana neseniai – prieš trejus ar ketverius metus – įkurtuves šventusių autoserviso dirbtuvių šeimininkai juokauja, jog pradėdami statybas dabar daugybę dalykų darytų visiškai kitaip. Pastarojo meto patirtys davė daug brangių pamokų“, – pastebi„Inter Cars Lietuva“ sunkvežimių dalių pardavimo skyriaus vadovas Donatas Čiočys.
Energetikos ekspertai norintiems mažinti išlaidas elektrai ir šildymui rekomenduoja susiplanuoti tokias darbus ar permainas:
- Seną dujinio šildymo sistemą pakeisti nauju dujiniu kondensaciniu katilu, jei įmanoma, įdiegiant jį atsinaujinančią energiją naudojančioje sistemoje (sujungus jį su saulės kolektoriais arba šilumos siurbliu). Perėję prie pažangesnės ir išmaniosios šildymo sistemos, galite sutaupyti apie 30 proc. išlaidų.
- Reguliariai palyginkite elektros energijos kainas, nešiojamuosius elektrinius šildytuvus ir vėdinimo prietaisus naudokite tik trumpą laiką, taip pat taupykite karštą vandenį, įsirengę elektrinius vandens šildytuvus.
- Energijos taupymas prasideda nuo tinkamos temperatūros patalpoje, ji gali būti reguliuojama termostatais ir termometrais. Radiatoriai efektyviausiai skleidžia šilumą, kai yra neapdulkėję ir niekuo neužstatyti, kai patalpoje gera oro cirkuliacija.
- Tinkamas vėdinimas, t. y. išvėdinimas, o ne vėdinimas laikant pravirą langą, yra svarbus energijos taupymo veiksnys. Sandarūs langai, uždarytos kambarių durys ir žaliuzės padeda išlaikyti šilumą.
- Patalpos temperatūrą sumažinus vos 1 °C, šildymo išlaidas galima sumažinti 6 proc.
- Pasirūpinkite radiatorių nuorinimu.
- Nuvalykite nuo radiatorių dulkes ir pasistenkite jų neužstatyti baldais.
- Kaip ir automobilio techninės priežiūros atveju, reguliari ir profesionali šildymo sistemos priežiūra gali padėti išvengti brangesnio remonto.