Paskelbimo data: 2021-06-08

Sunkvežimių amortizatoriai – kaip jie veikia?

Transporto priemonei važiuojant nelygiu keliu ji nuolat svyruoja. Tam tikrais atvejais transporto priemonės nepageidaujamas judėjimas gali būti per didelis – dėl šios priežasties gali būti prarandamas padangų kontaktas su kelio danga. Amortizatorių paskirtis yra kiek įmanoma labiau sumažinti  svyravimus – tokiu būdu išlaikomas tinkamas padangų kontaktas.

Sunkvežimių amortizatoriai - kaip jie veikia.png

Įprastiniai sunkvežimių amortizatoriai – tai hidrauliniai teleskopiniai įrenginiai su 1 ar 2 vamzdžių sandara. Sunkiojo krovininio transporto sektoriuje dažniausiai naudojami 2 vamzdžių amortizatoriai. Sunkvežimių amortizatoriai užpildomi specialia alyva ir mažu kiekiu dujų – dažniausiai tam naudojamas azotas. Dujos reikalingos dėl suspaudžiamumo savybių. Stūmoklio strypui judant į amortizatorių, alyva teka į išorinį vamzdį. Spaudimo strypui atsidūrus amortizatoriuje atitinkamai sumažėja suspaudžiamų dujų tūris.

Sunkvežimių amortizatorių slopinimo charakteristikos

Transporto priemonės konstruojamos įvairiomis konfigūracijomis ir gali pasižymėti skirtinga mase. Kiekvienas amortizatorius turi pasižymėti specialiomis slopinimo charakteristikomis, nustatytomis pagal atitinkamą transporto priemonės modelį. Važiuoklės amortizatoriai veikia hidrauliškai. Kėbulo judėjimas kompensuojamas konvertuojant judėjimo energiją į trinties energiją. Per stūmoklio vožtuvą bei apatinį vožtuvą teka alyva – sukuriama trintis. Procesas vyksta stūmoklio judėjimo metu.

Alyvos srautas per vožtuvus

Esant skirtingai stūmoklio ir apatinio vožtuvo, per kuriuos teka alyva, sandarai, gali būti pasiekiamos skirtingos slopinimo charakteristikos. Jų principas pagrįstas dėsniu, kad pasipriešinimas išsklaidytos alyvos srautui priklauso nuo jo greičio. Jis nėra tiesinis, tačiau progresyvus (didėja kartu su srauto greičiu).Įprastnio amortizatoriaus jėgos grafikas

Spaudimo ir traukimo jėgos matuojamos lyginant stūmoklio strypo judėjimo greitį, komponentui judant į amortizatoriaus vidų ir išorę. Tik sunkvežimių amortizatoriai su tinkamomis slopinimo charakteristikomis gali užtikrinti optimalias slopinimo savybes, reikalingas saugumui ir komfortui kelyje.

Nusidėvėjimas ir jo pasekmės

Sunkvežimių amortizatoriai gali nusidėvėti. Tarnavimo laiką bei nusidėvėjimą gali lemti įvairūs aspektai, pavyzdžiui rida, kelio būklė, transporto priemonės masė. Laikui bėgant slopinimo savybės prastėja. Tai lėtas procesas – vairuotojas dažnai gali to nepastebėti. Pavyzdžiui, slopinimui sumažėjus 50%, stabdymo kelias gali pailgėti 20% (esant netinkamam padangų ir kelio dangos kontaktui). Įvairių vairuotojo pagalbinių sistemų veikimas taip pat priklauso nuo amortizatorių ir pakabos.

Tipinis stabdymo atstumas esant 80 km/h greičiui ir atitinkamai amortizavimo gebai.

Stabdymo atstumo palyginimas

Neskaitant ilgesnio stabdymo atstumo, transporto priemonėje su prastai veikiančiais amortizatoriais gali pasireikšti kėbulo dalių pertrūkiai (esant kelio nelygumams), taip pat gali padidėti jautrumas priešpriešiniam vėjui. Šis aspektas itin pavojingas didelės masės vilkikams – jų svorio centras yra aukštesnėje padėtyje, taip pat šie automobiliai pasižymi dideliu paviršiaus plotu, veikiamu vėjo. Stabdymo metu vilkikas gali tapti nestabilus. Šiuo atveju padangos nusidėvi greičiau ir vairavimo komfortas gali sumažėti.

Ar vis dar tinkamai veikia sunkvežimių amortizatoriai?

Šį klausimą vilkikų vairuotojai turėtų užduoti reguliariai. Tačiau ne kiekvienas vairuotojas gali atsakyti į šį klausimą teisingai. Faktas, kad sunkvežimių amortizatoriai nusidėvėję ar sugedę, gali būti nustatomas sumažėjus vairavimo komfortui ir pakitus vairo mechanizmo veikimui. Nusidėvėjus padangos protektoriui  netolygiai (esant skirtingam gyliui ar nelygumams padangos perimetre) taip pat galima įtarti amortizatorių gedimus. Pratekant stūmoklio žiedo tarpikliui amortizatorius gali prarasti itin daug alyvos    – tai galima matyti iš išorės. Šiuo atveju komponentą būtina keisti kuo skubiau.Sunkvežimių amortizatoriaus nuotėkiai

Esant nors menkiausiai abejonei dėl amortizatorių rekomenduojama kuo skubiau apsilankyti autoservise. Kvalifikuoti specialistai gali tinkamai nustatyti amortizatorių defektus ir juos profesionaliai pakeisti. Tinkama pakaba ir komfortas sukuria teigiamą patirtį tiek vairuotojui, tiek keleiviams. Šiuo atveju taip pat tinkamai apsaugomas krovinys. Didelės masės krovininiuose automobiliuose ir autobusuose itin svarbus saugumas: itin svarbu nekelti pavojaus kitiems eismo dalyviams bei vengti pavojingų vairavimo situacijų bei avarijų.

Pasitikėkite patikrintomis originalios įrangos kokybės dalimis iš febi! Platų amortizatorių asortimentą galite rasti „Inter Cars Lietuva“ e-kataloguose.

Jus taip pat gali sudominti:

Skaitykite elektroninę naujausio „InterTRUCK“ žurnalo numerio versiją!

Skaitykite elektroninę naujausio „InterTRUCK“ žurnalo numerio versiją!

Tepalas be vario komercinio transporto stabdžių sistemose

Tepalas be vario komercinio transporto stabdžių sistemose

Transportininkų rekviem 2020-iesiems

Transportininkų rekviem 2020-iesiems

Netinkami priedai: poveikis oro kondicionieriaus kompresoriui

Netinkami priedai: poveikis oro kondicionieriaus kompresoriui