Paskelbimo data: 2019-04-22

Viskas apie amortizatorius

Amortizatoriai yra vieni svarbiausių pakabos elementų. Pagrindinė jų funkcija – užtikrinti komfortą ir saugumą. Jie daro įtaką transporto priemonės valdymui ir daugelio sistemų veikimui (abs, esp, asr), taip pat užtikrina tinkamą padangų sukibimą su kelio danga, slopina vibraciją ir apsaugo nuo jos perdavimo kėbului.

Amortizatoriai gali būti atskiri arba McPherson tipo. Atsižvelgiant į skirtingus lengvųjų automobilių naudojimo būdus, naudojami skirtingų rūšių amortizatoriai.

Screenshot_2.jpg

DVIEJŲ VAMZDŽŲ AMORTIZATORIAI

Tepaliniuose dviejų vamzdžių amortizatoriuose stūmoklis, kuris slopina važiuojant atsirandančias vibracijas, stumia alyvą per du vožtuvus – vieną stūmoklyje ir vieną korpuse. Stūmoklis yra vidiniame vamzdyje, o alyvos perteklius išstumiamas į išorinį vamzdį. Išoriniame vamzdyje virš alyvos sluoksnio yra oras, kuris, maišydamasis su alyva, gali sukelti jos putojimą. Dviejų vamzdžių dujiniuose amortizatoriuose vietoj oro išorinis vamzdis yra pripildytas nedidelio slėgio (4–8 bar) azoto. Šio tipo amortizatoriai užtikrina geresnį automobilio sukibimą su kelio danga, nes greičiau reaguoja važiuojant nelygiu keliu, be to, suteikia didesnį komfortą. Tačiau jie yra brangesni už tepalinius. Dviejų vamzdžių amortizatorių trūkumai – greitesnis susidėvėjimas ir blogesnis vibracijos slopinimas, kuriam įtaką daro alyvos putojimas, taip pat tai, kad jie gali veikti tik sumontuoti visiškai vertikaliai. Privalumai – kompaktiška konstrukcija ir žema kaina.

VIENO VAMZDŽIO AMORTIZATORIAI

Dviejų vamzdžių amortizatorių trūkumus stengėsi pašalinti Christan‘as Bourcier de Carbon‘as, kuris 1953 metais patentavo vieno vamzdžio amortizatorių, dar vadinamą aukšto slėgio, tepaliniu-dujiniu arba dujiniu amortizatoriumi. Šiame amortizatoriuje nėra išorinio vamzdžio, todėl alyva atvėsta greičiau. Be to, alyva nuo dujų yra atskirta judančiu stūmokliu, todėl ji neputoja. Šis gudrus žingsnis taip pat suteikė galimybę dujų slėgį padidinti iki 20–30 MPa, todėl amortizatorius gerai slopina vibraciją, greitai reaguoja, tyliai veikia ir mažai sveria. Trumpai tariant, jo savybės dar geresnės nei dviejų vamzdžių dujinio amortizatoriaus. Šio tipo amortizatoriai naudojami ralio ir lenktynių automobiliuose, taip pat kai kuriuose kompaktinės klasės automobilių modeliuose, pavyzdžiui, „Ford Fiesta“.

AMORTIZATORIAI, TURINTYS NUOLATINIO ELEKTRONINIO SLOPINIMO REGULIAVIMO FUNKCIJĄ (CDC, ARS, ASC)

Iš šiuolaikinėse transporto priemonėse montuojamų sistemų galima išskirti vadinamąsias pusiau aktyvias automatines slopinimo sistemas (CDC arba Continuous Damping Control – nuolatinis slopinimo reguliavimas) ir aktyvias sistemas (papildomai turinčias ARS arba Anti Roll Stabilisation – aktyvaus svyravimų stabilizavimo, ASC arba Active Suspension Control – aktyvaus transporto priemonės amortizavimo sistemas). Transporto priemonėse, turinčiose įrengtą CDC sistemą, išties realiu laiku galima kontroliuoti (ribotai) kėbulo ir važiuoklės apkrovų svyravimus, tačiau negalima jų visiškai pašalinti. Kovoti su šiuo reiškiniu padeda tik visiškai aktyvios (turinčios papildomus elektros tiekimo šaltinius) sistemos, pavyzdžiui, ARS arba ASC. Šiuolaikinėms transporto priemonių vibracijų slopinimo sistemoms taikomi griežti reikalavimai. Kėbulo svyravimus gali stabilizuoti palyginti didelės slopinimo jėgos, pasireiškiančios net esant mažiems amortizatoriaus tempimo ir suspaudimo greičiams. Siekiant užtikrinti mažesnius ratų apkrovų svyravimus, reikia juos slopinti panašia jėga, tačiau esant didesniems amortizatoriaus tempimo ir suspaudimo greičiams. Pastaraisiais metais dėl moderniose pakabos sistemose naudojamų lengvų medžiagų, pavyzdžiui, aliuminio ar plastiko, labai sumažėjo neamortizuojama transporto priemonių masė. Kartu, lyginant su senesnėmis transporto priemonėmis, sumažėjo poreikis slopinti neamortizuojamos masės virpesius. Naudojamos mažesnės slopinimo jėgos, nes kėbulo virpesiai izoliuojami geriau, ypač esant mažai amortizatoriaus eigai ir dideliam vibracijų dažniui.

Pneumatiniai amortizatoriai dažniausiai naudojami SUV, bekelės automobiliuose ir universaluose. Jie užtikrina nuolatinę pakabos aukščio kontrolę – aiškiausiai tai matoma, kai transporto priemonė yra pakrauta. Galiniai amortizatoriai sureguliuoti taip, kad visas kėbulas būtų vienodame aukštyje. Prošvaisą taip pat galima keisti atsižvelgianti į kelio sąlygas: važiuojant žvyrkeliu, visą automobilį galima pakelti, važiuojant greitkeliu – nuleisti. Todėl automobilio vairavimas tampa labiau prognozuojamas, netgi esant didžiausioms apkrovoms. Tai padidina vairavimo saugumą.

Taip pat naudojamos ir tobulesnės pneumatinės pakabos, kurių standumas ir aukštis nuolat automatiškai susireguliuoja – prisitaikoma prie esamų kelio sąlygų ir vairuotojo vairavimo stiliaus. Tai vadinamosios prisitaikančios pakabos. Pneumatiniuose amortizatoriuose įrengtas išorinis elektroniniu būdu valdomas vožtuvas, o tradicinės spyruoklės pakeistos oro pagalvėmis.

Nivomat tipo hidrauliniai amortizatoriai – tai dažniausiai galinėje transporto priemonės ašyje montuojami amortizatoriai. Juose įrengti siurbliu valdomi hidrauliniai cilindrai ir tvarkyklė, kuri gauna informaciją iš apkrovos jutiklių, sumontuotų automobilio gale ir skirtų automobilio apkrovos lygiui automatiškai nustatyti. Tai populiarios pakabos, kurias galima rasti senesniuose „Mercedes-Benz“, „Volvo“ ir „Opel“ modeliuose.

„INTER CARS“ SIŪLO DIDELĮ AMORTIZATORIŲ LENGVIESIEMS AUTOMOBILIAMS IR KOMERCINĖMS TRANSPORTO PRIEMONĖMS (IKI 3,5 T) PASIRINKIMĄ:

  • SACHS – šiuo metu prekiaujama 1 033 skirtingais produktais
  • KYB – šiuo metu prekiaujama 1 890 skirtingų produktų
  • MONROE – šiuo metu prekiaujama 844 skirtingais produktais
  • BILSTEIN – šiuo metu prekiaujama 635 skirtingais produktais
  • MAGNUM TECHNOLOGY – šiuo metu prekiaujama 1 375 skirtingais produktais

Jus taip pat gali sudominti:

Švarus oras vairuotojo kabinoje: MANN-FILTER salono oro filtrai apsaugo nuo smulkių dulkių, azoto oksidų ir alergenų

Švarus oras vairuotojo kabinoje: MANN-FILTER salono oro filtrai apsaugo nuo smulkių dulkių, azoto oksidų ir alergenų

Lanksto ir įvorės keitimas vietoje visos svirties. Ar tai apsimoka?

Lanksto ir įvorės keitimas vietoje visos svirties. Ar tai apsimoka?

Pavaros pusašiai – patvarūs, bet ne amžini

Pavaros pusašiai – patvarūs, bet ne amžini

Išskirtiniai „VINOVE“ automobilių kvepalai

Išskirtiniai „VINOVE“ automobilių kvepalai