Paskelbimo data: 2023-09-04

Vengrija triumfuoja trečius metus iš eilės

Tarptautinis konkursas „Jaunasis automechanikas 2023“ vyko Vengrijoje, anksčiau tapusioje finalo nugalėtoja. Kaip ir praėjusiais metais, laurus vėl nuskynė šios šalies atstovas. Nors dvi pergales tokio masto varžybose ir galima laikyti sutapimu, trečia pergalė tarp dešimties šalių priverčia visus susimąstyti: kokia yra Vengrijos profesinio mokymo paslaptis, nušluostanti nosis likusioms Europos šalims?

Vengrija triumfuoja trečius metus iš eilės

Šių metų tarptautinio konkurso rezultatai primena pažįstamą déjà vu (liet. „kažkas anksčiau matyto“) jausmą, nes 2021 m., Vengrijai įsitraukus į „Jaunojo automechaniko“ konkursą, geriausių trijų komandų eilės tvarka buvo tokia pati kaip šiemet – triumfavo Vengrija, nuo jos kiek atsiliko Lenkija ir Lietuva. Tiesa, nors 2021 m. dėl geriausio automechaniko titulo varžėsi septynių Europos šalių dalyviai iš techninių ir profesinių mokyklų, o pernai – devynių, šiemet, į konkursą įsitraukus Graikijai, kardus surėmė jaunieji automechanikai iš dešimties šalių.

Armandas Umbraško, „Jaunojo automechaniko 2023“ tarptautinių finalo projektų vadovas ir „Inter Cars Latvija“ rinkodaros skyriaus vadovas, pabrėžia, kad vengrų pergalė buvo įtikinama ir tvirta, nors vidutinis visų tarptautinio konkurso dalyvių lygis buvo labai panašus.

Kova tarp finalininkų visada būna itin nuožmi, ir šie metai – ne išimtis. Geriausiųjų trejetuke antrą ir trečią vietas užėmusius dalyvius nuo lyderio skyrė vos 11 taškų (506 ir 517). Kadangi abiejų už nugalėtoją kiek prasčiau pasirodžiusių vaikinų surinktų taškų skaičius buvo vienodas, užduotims atlikti sugaištas laikas buvo lemiamas. Bendras Lenkijos atstovo abiejų konkurso dienų laiko rodiklis buvo 5:57:09, o Lietuvos atstovo – 6:18:10.


Naujokė Graikija maloniai nustebinoŠių metų naujokė Graikija maloniai nustebino jau surengusi pirmąjį nacionalinį finalą, o ir tarptautiniame finale Graikijos atstovo pasirodymas buvo nuostabus – pirmąją dieną jis išlaikė tvirtą padėtį tarp lyderių. Nors bendroje įskaitoje graikas užėmė penktą vietą, vienu aspektu šis konkurso dalyvis gerokai pralenkė visus kitus varžovus. Remiantis konkurso nuostatais ir formatu, užduotys rengiamos anglų kalba, tačiau dalis teksto taip pat išverčiama ir į finalininkų gimtąją kalbą. Graikai buvo vieninteliai dalyviai, paskelbę, kad jiems vertimo nereikia. Tai buvo itin pagarbus žingsnis – to konkurse turėtų būti siekiama ir ateityje.


Kur kitąmet vyks tarptautinis finalas? Intriga išliekaNugalėtojas žinomas, tačiau išlieka dar viena intriga – kuri valstybė kitais metais priims tarptautinio konkurso dalyvius? Remiantis konkurso nuostatais, tai turėtų būti Vengrija, nes didysis finalas rengiamas pagal „Eurovizijos“ dainų konkurso principą – nugalėtojo valstybė priima nacionalinių konkursų laimėtojus. Vis dėlto neatmetama galimybė, kad kitais metais vengrai atsisakys vėl organizuoti finalinį konkursą ir suteiks progą tai padaryti kuriai nors kitai šaliai. Pasak Armando Umbraško, tarptautinio finalo organizavimas reiškia tiek didžiulę atsakomybę, tiek papildomus darbus prie to prisidedantiems žmonėms. Kolegos vengrai sako: „Taip, mes to nusipelnėme ir turėtume organizuoti šį renginį, bet ar nevertėtų konkurso organizuoti kitur, norint užtikrinti jo tobulėjimą?“

Jei tarptautinėms varžyboms bus pasirinkta kita vieta, tai bus išimtis iš įprastos tvarkos arba teks keisti nuostatus dėl kitų metų finalo vietos.

Vis dėlto, nepaisant to, kur vyks tarptautinis konkursas, viena yra aišku – jis vyks! Šių metų tarptautinio konkurso „Jaunasis automechanikas 2023“ finalas jau baigėsi ir greitai prasidės pasirengimas kitiems nacionaliniams konkursams.