Paskelbimo data: 2019-06-21

Tinkamas variklio radiatoriaus pasirinkimas

Efektyvi ir tinkamai veikianti aušinimo sistema – viena svarbiausių variklio veikimo pagalbinių sistemų. Jos uždavinys – išlaikyti tinkamą variklio darbinę temperatūrą. Aukštesnė temperatūra padeda sumažinti išmetamų toksinių junginių kiekį išmetamosiose dujose, taip pat užtikrina mažesnes degalų sąnaudas. Tačiau nekontroliuojamas temperatūros didėjimas iki gerokai daugiau nei 100 °C gali sukelti per didelį įkaitusių variklio dalių išsiplėtimą ir įtrūkimą.

aušinimo sistema.jpg

Labai svarbus dalykas, lemiantis galutinę radiatoriaus kainą, apie kurį daugelis pirkėjų nežino, yra jo pagaminimo technologija. Yra du tipiniai konstrukciniai radiatoriaus šerdies jungimo su rezervuaru būdai – litavimas ir jungimas mechaniniu būdu. Pirmojo būdo privalumas – didesnis stiprumas ir standumas, didesnis šilumą atiduodantis paviršius, trūkumas – didesnės gamybos sąnaudos. Mechaniškai sujungiami radiatoriai pagaminami pigiau, bet jie yra mažiau standūs nei lituotiniai radiatoriai, todėl kyla sandarumo praradimo dėl variklio vibracijų pavojus. Šiuo atveju labai svarbu atkreipti dėmesį į gamintojų naudojamų sandariklių kokybę. Šiandien populiariausi ir labiausiai paplitę yra mechaniniu būdu sujungti radiatoriai su apvaliais arba ovaliais vamzdeliais bei litavimo būdu sujungti radiatoriai, rečiau pasitaiko vientisų, iš aliuminio pagamintų radiatorių. „Inter Cars“ kataloge prie kiekvieno radiatoriaus pateikiama informacija, kokią technologiją naudojant jis buvo pagamintas (žr. 1 pav.).1 pav. Informacija apie radiatoriaus gamybos technologiją.

Be gamybos technologijos, renkantis naują radiatorių, reikia atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų:

  • Šerdies matmenys turi atitikti originalios detalės matmenis. Matuojant reikia atminti, kad aukščio matmuo VISADA nurodo atstumą tarp rezervuarų, neatsižvelgiant į tai, ar radiatorius yra horizontalios, ar vertikalios sistemos.
  • Šerdies storis negali būti mažesnis už originalaus radiatoriaus.
  • Vamzdelių skaičius ir skersmuo turi būti ne mažesni nei originalo.
  • Plokštelių tankis negali būti mažesnis nei originalo.
  • Radiatoriaus tipas, šerdies konstrukcija ir medžiaga, iš kurios jis pagamintas, turi atitikti originalą.

Laikydamiesi pirmiau minėtų principų, gerokai sumažinsime riziką įsigyti produktą, kuris neatitinka jam keliamų reikalavimų.

Svarbiausias aušinimo sistemos elementas yra aušinimo skysčio radiatorius.

Geros kokybės radiatorius turi pasižymėti:

  • dideliu šiluminiu našumu,
  • atsparumu aukštam slėgiui,
  • atsparumu korozijai,
  • ilgu eksploatacijos laikotarpiu,
  • neoriginalių radiatorių atveju – kuo didesniu panašumu į originalą.