Paskelbimo data: 2018-10-24

Serviso pagalbininkai

Pamenate, kaip garsioje animacinėje pasakoje „Auksinis žiedas“ ant kelmo užšokdavo miniatiūriniai vyrukai ir drąsiai šaukdavo: „Ko reikia, naujasis (senasis) šeimininke?“ Jie besąlygiškai vykdydavo bet kokius norus: nuo menkiausių užgaidų iki sudėtingų pramoninių užduočių, pvz., inžinerinius kristalų teleportacijos tilto į Paryžių ir atgal darbus. Štai tokie universalūs šaunuoliai beveik visuose darbiniuose procesuose yra ir automobilių servisų srityje. Kiekvienas meistras turi tiesiog turėti šių pagalbininkų po ranka, jei ne stebuklingame žiede, tai mažų mažiausiai ant darbinio stalo. Šiame straipsnyje mes pristatome nepamainomus automobilių servisų pagalbininkus – įvairių rūšių garsios Vokietijos įmonės LIQUI MOLY sutepimo produktus.

liqui moly.jpg

Yra dar vienas sutapimas su sena gera pasaka: kaip ir animaciniame filmuke, šie magiški pagalbininkai (tepalai, sutepimo produktai) funkciškai labai panašūs vienas į kitą. Be to, daugeliu atvejų jie gali būti pakeičiami vienas kitu, nes jų visų pagrindinė misija – sumažinti trintį ir suteikti apsaugą nuo aplinkos poveikio. Tačiau yra ir didelis skirtumas – kartais tam tikriems trinties taškams, centrams, skirtingų medžiagų ar detalių susijungimo vietoms reikia skirtingų vieno ar kito tepalo komponentų. Todėl LIQUI MOLY produktų gamoje yra ne trys „drąsuoliai“, bet didžiulis jų pasirinkimas. Mes išsirinkome keturias pagrindines priemones, kurių taikymo sritis yra labai plati, jos gali būti naudojamos pačioms įvairiausioms automobilių vietoms.

„Wartnung-Spray Weiss“ (Baltasis tepalas) Art.3075

Baltasis tepalas žinomas jau pakankamai seniai. Jo funkcija – mechaninių dalių sutepimas. Savo paprastą pavadinimą tepalas gavo dėl savo pagrindinės sudedamosios dalies – organinio bentonito tirštiklio (tai yra pagrindinis šio ir kitų tepalų skirtumas). Dėl savo savybių baltasis tepalas pritraukia mažiau dulkių, nei kiti tepalai. Taigi šis tepalas yra atstumiantis purvą, dulkes. Kadangi tepalas pritraukia mažiau purvo, jis kartu nepritraukia ir papildomo purvo ant juo išteptų detalių. Su tuo susijusi ir tepalo naudojimo sritis, tai – ganėtinai atviros automobilio vietos, į kurias lengviausiai patenka drėgmė ir purvas.

Daugelis automobilių gamintojų nurodo naudoti šį tepalą automobilio spynoms, durelių, kapoto, bagažinės ir t. t. vyriams sutepti. Be to, jis naudojamas velenų, šarnyrų, traukių, kreipiamųjų bėgių, grandinių, spyruoklių ir t. t. sutepimui. Be abejo, baltąjį tepalą gamina ir kiti automobilinės chemijos gamintojai, tačiau žinomas LIQUI MOLY vardas garantuoja aukščiausią šio tepalo ir jo komponentų kokybę. LIQUI MOLY baltojo tepalo veikliosios medžiagos funkcionuoja didžiuliame temperatūros diapazone: nuo -30 °C iki +250 °C, o tai savaime viską pasako. O tepalas purškiklio pavidalu užtikrina paprastą naudojimą ir praplečia naudojimo sritis.

„Silicon – Spray“ (Silikoninis aerozolis) Art.3310, 3312

Tokį patį šiluminį atsparumą, siekiantį iki +200°C garantuoja ir silikoninis LIQUI MOLY tepalas. Jis skirtas automobilių stoglangių ir sėdynių plieniniams bėgiams sutepti. Automobilių gamintojai nurodo naudoti šį tepalą būtent šioms automobilių dalims. Kadangi šis tepalas yra atstumiantis vandenį, jo savybės itin svarbios ir reikalingos automobilio stoglangių konstrukcijai. Kai kurie automobilių gamintojai nurodo šį tepalą naudoti ir vyrių bei spynelių sutepimui. Europos automobilių gamintojai šioms vietoms dažniausiai renkasi baltąjį tepalą, o Korėjos ir Japonijos – silikoninį tepalą. Dažniausiai  tiek meistrai, tiek automobilių  šeimininkai silikoninį tepalą naudoja automobilio durelių sandarinimo gumoms sutepti. Kadangi silikoninis tepalas itin gerai įsigeria į gumą (juk ir guma gaminama naudojant silikoną), žiemos periodu, nukritus temperatūrai arba po automobilio plovimo, kad neužšaltų automobilio durelės, būtent toks tepalas naudojamas automobilio durelių gumų sutepimui. Silikonas atkuria sandarinimo gumų elastingumą ir neleidžia vandeniui užšalti tarp durų. Kartais silikono tepalas naudojamas šiek tiek neįprastai, pavyzdžiui, suvirinimo proceso metu, riebalų sluoksniu apsaugoti paviršius nuo virinimo medžiagų lašų, kad tie paviršiai irgi nebūtų suvirinti. Šiuo tikslu jie sutepami silikoniniu tepalu. Po to suvirinimo liekanos lengvai pašalinamos beveik nuo visų paviršių. Šiam tikslui, be abejo, yra specialių priemonių, tačiau smulkiems suvirinimo darbams gali pagelbėti ir silikoninis tepalas. Nors silikoninis ir baltasis tepalas naudojami santykinai uždaruose automobilio taškuose, ne automobilio išorinėse vietose, bet reikėtų paminėti ir tai, kad silikonas nekenkia ir laku padengtiems dažytiems paviršiams.

Silikoninis tepalas dar naudojamas norint pašalinti automobilio plastmasinių detalių girgždėjimą. Šiuolaikinių, ypač ekonominės klasės automobilių, problema – pigesnės plastmasės naudojimas. Išrenkant ir surenkant prietaisų skydelį, dureles, visur rekomenduojama naudoti silikoninį tepalą, kadangi silikonas mažina trintį, bet kurių medžiagų porose: plastiko ir plastiko; gumos ir metalo, plastiko ir metalo. Šio tipo tepalas yra neutralus plastikui ir gumoms, tačiau pasižymi ir puikiomis sutepimo ir vandenį atstumiančiomis savybėmis. Daugelyje automobilių servisų šis silikoninis tepalas užima antrąją vietą pagal naudojimo dažnumą. Tam tikra prasme jo naudojimo įvairovę galima palyginti su vazelino naudojimo įvairove medicinoje.

Tačiau nereiktų pamiršti, kad riebus silikonas pritraukia dulkes, todėl senose mašinose plastikinių paviršių girgždėjimas gali vėl atsirasti dėl abrazyvių dulkių dalelių tarp jų. Todėl itin dulkėtose vietose silikoninis tepalas iki galo neišsprendžia girgždėjimo problemų, tačiau tokioms vietoms ir sąlygoms yra skirtas kitas produktas, kuris visiškai pašalina šias problemas. Tai „Ptfe-Pulver-Spray“ tepalas.

„Ptfe-Pulver-Spray“ (PTFE (teflono) purškiklis) Art.3076

Tai – tefloninis tepalas, naudojamas įvairių medžiagų trinčiai sumažinti: sėdynių, stoglangio, bėgeliams ir pan. Didžiausias jo privalumas ir pagrindinis skirtumas nuo kitų tepalų yra tai, kad tefloninis tepalas yra sausas. Pats teflonas savaime yra labai slidus ir liečiantis metalui su metalu arba plastikui su plastiku nebijo ne tik vandens, bet ir rūgščių, druskos ir kitų ėsdinančių priemaišų, jis yra absoliučiai chemiškai neutralus. Užtenka tik švaraus paviršiaus, prie kurio turi prikibti teflonas. Skirtingai nei visi riebaliniai tepalai, šis tepalas nepritraukia purvo ir dulkių. Gali būti naudojamas didelėmis apsukomis veikiantiems mechanizmams, pvz., dantračiams, volams, grandinėms, kadangi šis tepalas neišsitaško. Net anksčiau paminėtoms vietoms, tokioms kaip spynos, šis tepalas yra nepamainomas, juk teflonas ne tik nepritraukia dulkių ir smėlio, bet ir vandens, o šios vietos yra nuolat veikiamos drėgmės.

Iš pradžių pats tepalas yra skystas, bet padengus juo paviršių jis išdžiūsta. Tai puikiai mažina trintį tarp detalių. Vėl gi, šis tepalas naudojamas ir automobilio stoglangiams, salono plastikinėms detalėms, juk jis yra efektyvus net kai yra labai daug dulkių. Po nuriebalinimo ir padengimo tefloniniu tepalu, jeigu yra būtinybė, ant jo galima tepti kitus riebius tepalus. Šiuo atveju teflonas nepakenkia ir nesumažina riebiųjų priemonių veikliųjų medžiagų veikimo, bet dar labiau jį pagerina.

„Haftschmier – Spray“ (Komponentinis tepalas) Art.4084

LIQUI MOLY asortimente yra dar viena priemonė, priešinga silikoniniam ir baltajam tepalui. Tai – aukščiausios kokybės, termiškai stabilus komponentinis tepalas, pasižymintis puikiomis sukibimo ir atsparumo išsitaškymui nuo judančių detalių savybėmis. Tokio tepalo praktiškai neįmanoma nuplauti nei vandeniu, nei cheminėmis plovimo priemonėmis, tepalas yra labai lipnus ir sunkiai nuplaunamas. Šios savybės ir lemia tepalo paskirtį. Automobilių servisuose „Haftschmier-Spray“ naudojamas automobilių pakabos dalims, kurias  vėliau sunku atsukti. Jis rekomenduojamas naudoti srieginėms jungtims, guminėms įvorėms („sailenblokams“) ir t. t. Komponentinis tepalas gaminamas sintetiniu, polimerų mišinio pagrindu, kuris daro tepalą tokiu lipniu. Skirtingai nuo ličio, kuris pasižymi panašiomis savybėmis, tačiau greitai nusiplauna, komponentinio tepalo konsistencija yra tokia, kad jis tįsta kaip voratinklis.

Būdamas toks tąsus ir lipnus, tepalas pasižymi puikiomis savybėmis, apsaugančiomis nuo korozijos. Jis apsaugo visus metalus nuo rūdžių labai ilgą laiką. Tepalas išlieka keletą metų, per kuriuos visi kiti tepalai išsiplauna.

Labai dažnai jis naudojamas ne tik automobiliuose, bet ir didelėmis apsukomis veikiančiuose mechanizmuose, pavyzdžiui, dantračiuose. Dėl savo tąsumo tepalas neišsitaško net veikiant didelei išcentrinei jėgai. Kadangi tepalas pasižymi puikiomis sukibimo (lipnumo) savybėmis, „Haftschmier-Spray“ taip pat galima naudoti ir kitoms automobilio vietoms, kurioms naudojami ir aukščiau minėtieji tepalai, pvz., vyriams, ir ne tik automobiliniams, bet ir, pvz., garažo vartų vyriams, lauko durų vyriams ir kt. Tačiau tepalą bet kokiu atveju reikia naudoti protingai ir atitinkamais kiekiais, o prieš tai buvusį tepalą geriausia išvalyti, kad ant jo nesikauptų dulkės, nes šis komponentinis tepalas yra labai lipnus.

Vienintelės vietos, kur nereikėtų naudoti šio tepalo yra tos, į kurias patenka daug dulkių ir purvo, pvz., spynos. Tačiau vyriams, šarnyrams, traukėms ir pan., kur apsauga yra svarbesnė nei apdulkėjimas, šis tepalas yra nepamainomas. Reikėtų paminėti ir tai, kad „Haftschmier-Spray“ tepalas pasižymi ir pakankamai plačiu darbinės temperatūros diapazonu, kuriame ji nepraranda savo veikliųjų medžiagų efektyvumo. Viršutinė šio tepalo darbinės temperatūros režimo riba siekia +150 °C.

Pradedančiajam automobilių priežiūros specialistui gali iškilti klausimas: jei visi tepalai yra panašaus veikimo, kam reikia jų daug ir skirtingų? Tačiau LIQUI MOLY ir siūlo pačią plačiausią visokio pavidalo tepalų gamą nuo sauso tefloninio tepalo iki specifinio itin stipraus lipnumo savybėmis pasižyminčio tepalo, skirto būtent profesionaliam naudojimui.

Platus sutepimo priemonių asortimentas yra kaip ir gerų instrumentų, kurių per daug nebūna, rinkinys. Profesionalas, gerai išmanantis konstrukciją ir vienos ar kitos vietos problemą, gali parinkti labiausiai tinkamą ir efektyviausią sutepimo priemonę kiekvienam konkrečiam atvejui. Žinoma, daugelio šių priemonių naudojimo paskirtys yra panašios ir gali būti keičiamos viena kita, tačiau esant būtinybei reikia parinkti tinkamiausią pagal savo sudėtį ir veikimą priemonę vienai ar kitai problemai išspręsti. Juk atsuktuvų yra irgi visokiausių, nors jų visų funkcija – ta pati.

Platus instrumentų pasirinkimas kiekvienai darbų rūšiai ir skiria instrumentus, skirtus profesionaliam ar asmeniniam naudojimui. Būtent automobilių servisų profesionalams LIQUI MOLY siūlo beveik visus galimus priemonių variantus, priklausomai nuo vykdomų procesų specifikos ir sąlygų. Profesionalo darbo priemonės turi būti plačios įvairovės, kad jis savo misiją atliktų greitai ir maksimaliai kokybiškai. Būtent autoservisams ir juose dirbantiems profesionalams ir yra skirta plačiausia straipsnyje aptartų ir kitų automobilinės chemijos „pagalbininkų“ gama.

Jus taip pat gali sudominti:

Esame NR. 1 vidurio ir rytų Europoje!

Esame NR. 1 vidurio ir rytų Europoje!

Tik nauji varžtai cilindrinėmis galvutėmis yra 100 proc. patikimi

Tik nauji varžtai cilindrinėmis galvutėmis yra 100 proc. patikimi

Tiesioginio benzino įpurškimo sistemų uždegimo žvakės

Tiesioginio benzino įpurškimo sistemų uždegimo žvakės

Pavaros pusašiai – patvarūs, bet ne amžini

Pavaros pusašiai – patvarūs, bet ne amžini