Paskelbimo data: 2022-08-22

Elektroninė stabilumo kontrolė ir pakaba

Elektroninė stabilumo kontrolės sistema – ESC, yra įmontuota elektroninė sistema, papildanti stabdžių antiblokavimo technologiją. Jos užduotis yra stabilizuoti transporto priemonę ir išvengti slydimo, perduodant tam tikrą stabdžių jėgą vienam ar keliems ratams

ESC davikliai perduoda duomenis apie padėtį kelyje vienam iš borto kompiuterių. Kai kompiuteris nustato, kad yra prarandama transporto priemonės kontrolė, automobilis pradeda svyruoti į šonus arba padangos pradeda prarasti sukibimą, sistema nedelsdama per variklio valdymo sistemą pradeda mažinti variklio apsukas, tinkamu būdu įjungia atitinkamą stabdį taip, kad transporto priemonės kontrolė būtų išlaikyta.

ESC sistema yra rinkoje nuo 1995 m., o nuo 2014 m. ji yra privaloma visoms naujoms ES parduodamoms transporto priemonėms. ESC technologija yra įdiegta apie 80-90 % šiuo metu Europos keliuose važinėjančių automobilių.

XXI amžiaus „saugos diržas“

Dauguma nelaimingų atsitikimų, susijusių su automobilio kontrolės praradimu, įvyksta, kai vairuojant prarandama trauka, vairas pasukamas per daug arba per mažai, arba kai neįvertinus kelio sąlygų viršijamas transporto priemonės greitis. Tyrimai rodo, kad ESC gali sumažinti mirtinų eismo įvykių, kurie įvyksta dėl automobilio slydimo, skaičių net 38 %.

Daugybė tyrimų parodė, kad ESC yra labai veiksminga priemonė, norint užkirsti kelią transporto priemonės kontrolės praradimui ir mirtimi pasibaigiančioms avarijoms. Skaičiuojama, kad nuo ESC įdiegimo Europoje buvo išvengta mažiausiai 188 500 nelaimingų atsitikimų su sužalojimais ir buvo išsaugota daugiau nei 6 100 gyvybių. Dėl transporto priemonėse įdiegtos ESC, per pusę sumažėjo mirtinų avarijų, kurių priežastis yra automobilio kontrolės praradimas, o apsivertimo rizika sumažėjo 80 %. Automobilių ekspertai apibūdina ESC kaip svarbiausią patobulinimą saugos srityje.

Kaip ESC sistema yra susijusi su pakaba?

  • ESC veiksmingumą lemia padangų ir transporto priemonės pakabos savybės. Jeigu padangos neturi sukibimo su kelio danga, tuomet ESC negali atlikti reikiamų korekcijų.
  • Atsarginės dalys (pavyzdžiui, amortizatoriai) turi atkurti automobilio valdymo gebėjimus iki naujo automobilio lygio. Kai kurios atsarginės dalys (ypač pigios, žemos kokybės) netinkamai atkuria automobilio valdymą. Šios dalys turės įtakos ESC veikimui.

Transporto priemonėms su įdiegta ESC, kaip ir visoms kitoms transporto priemonėms, reikia reguliariai keisti stabdžių trinkeles, amortizatorius ir spyruokles, padangas bei kitas nusidėvinčias dalis. Rinkdamiesi atsargines dalis, būtinai įsitikinkite, ar naujos dalys atitinka anksčiau sumontuotų originalių dalių charakteristikas. Pirminio veikimo ir valdymo atkūrimas labai svarbus ESC veikimui.

Net ir veikiant ESC, automobilio sustabdymas ir apsukimas priklauso nuo padangų kokybės. Gera padangų traukos jėga labai priklauso nuo gerai veikiančių amortizatorių ir spyruoklių, kurie tvirtai prispaudžia padangą prie kelio. Atkreipkite dėmesį į tai, kad automobilio ESC sistema buvo sukalibruota, kai automobilis buvo visiškai naujas, todėl susidėvėję arba prastos kokybės amortizatoriai, stabdžiai ar padangos gali reikšti, kad ESC gali neturėti tinkamų įrankių, kurie reikalingi sistemai veiksmingai atlikti savo darbą – tai labai svarbu saugumo atžvilgiu.

Kodėl ESP turinčioms transporto priemonėms verta rinktis KYB amortizatorius?

Visi originalios įrangos tiekėjai, tokie kaip KYB, sutinka, kad nusidėvėję amortizatoriai nustoja veikti efektyviai po 80 000 kilometrų (50 000 mylių). Taip yra dėl laipsniško kitų dalių, esančių amortizatoriaus viduje, susidėvėjimo. Tai labai subtilus našumo sumažėjimas, kurio dažnai vairuotojas net nepastebi. Štai kodėl svarbu atsižvelgti į specialistų patarimus dėl stabdžių, padangų ir pakabos, jei norima užtikrinti, kad transporto priemonė važiuotų kuo saugiau.

Žemos kokybės antrinės rinkos amortizatoriai skiriasi nuo originalių ir techniniu požiūriu, ir savo veikimu važiuojant. Tokių detalių, kaip vidinė judesio atmušimo spyruoklė, pašalinimas, taip pat prastesnė medžiagų ir hidraulinio skysčio kokybė, lemia tai, kad mechanizmas neveiks taip, kaip to nori ESC, o visi apskaičiuoti matavimai bus netikslūs. KYB amortizatoriai yra sukalibruoti specialiai antrinei rinkai. Jie ne tik gerai veikia, bet ir atkuria originaliai suprojektuotą ESC veiksmingumą. Viduje esančios detalės yra specialiai sukurtos, atsižvelgiant į šalia esančių tvirtinimų ir įvorių susidėvėjimą. Jos taip pat užtikrina, kad visa pakabos sistema veiks sklandžiai, suteikia važiavimo lyg nauju automobiliu pojūtį, o svarbiausia – atkuria automobilį iki tokios būklės, kuri yra būtina, kad ESC veiktų efektyviai. Dėl šios priežasties KYB amortizatoriai yra profesionalų rekomenduojamas pasirinkimas, net ir palyginti su originaliomis transporto priemonės gamintojo dalimis.