Paskelbimo data: 2021-09-24

Ar salono filtras reikalingas?

Viskas apie salono filtrus - salono filtro funkcijos automobilyje, pagrindiniai parametrai. Kaip išsirinkti salono filtrą? Kur įsigyti?

Salono filtrai

Šiuolaikiniuose automobiliuose salono oro filtras nieko nestebina. Jo įtaka sveikatai yra labai didelė ir tai tik vienas jo privalumas. Nors šis įrangos elementas yra gana naujas – anksčiau buvo naudojamas tik automobiliuose su kondicionavimo sistema – šiandien sunku įsivaizduoti transporto priemonę be salono filtro

Salono filtro vaidmuo

Apie oro, patenkančio į variklį, filtravimo būtinybę nėra reikalo įtikinėti. Reguliariai keičiamas oro filtras leidžia palaikyti gerą variklio būklę ir turi įtakos jo darbo našumui. Verta pabrėžti, kad tai nėra vienintelis automobilyje naudojamas oro filtras. Antrasis – salono filtras, kuris filtruoja orą, patenkantį iš išorės į automobilio vidų. Šis komponentas yra labai svarbus vairuotojo sveikatai, todėl renkantis šį filtrą verta pirmenybę teikti aukščiausios kokybės produktams, tokiems kaip „PURRO“ filtrai.

Pagrindinė salono filtro užduotis – tipinių kelio teršalų sulaikymas, pvz., dulkių, smėlio, lapų, žolės. Senesniuose automobiliuose nebuvo naudojami salono filtrai, todėl lapai ventiliacinėse grotelėse buvo pakankamai dažnas reiškinys. Oro masė su kitais teršalais patekdavo į vidų, o tokiu oru kvėpuodavo vairuotojas ir keleiviai. 

Šiuo metu gaminami salono filtrai sugeba gerokai daugiau. Jie sulaiko ne tik santykinai stambias frakcijas, bet ir žiedadulkes, smogą, nemalonius kvapus ar išmetamąsias dujas. Šių teršalų absorbcija leidžia keleiviams kvėpuoti švariu, grynu oru. Tai labai svarbu, nes automobilių be salono filtro viduje kaupiasi kenksmingos medžiagos. Tai reiškia, kad oras viduje yra prastesnės kokybės, palyginti su oru išorėje.

Kur ieškoti salono filtro?

Kalbant apie gamintojus, žinoma, verta rinktis geriausius – „PURRO“. Automobiliuose, priklausomai nuo transporto priemonės markės ir modelio, salono filtras gali būti sumontuotas įvairiose vietose. Dažniausiai jį galima rasti po priekiniu langu, prie pat variklio kameros pertvaros arba prie daiktadėžės, prieš keleivio sėdynę. Ne visuose automobiliuose šis filtras yra lengvai pasiekiamas. Kartais pakanka atidaryti daiktadėžę, o kartais reikia demontuoti kelis apdailos elementus po langu arba daiktadėže. Salono filtrai, esantys po variklio gaubtu, yra apsaugoti sandariu dangčiu, kuris tvirtinamas segtukais arba varžtais, todėl gali prireikti atsuktuvų arba specialių raktų. Jei nežinome, kur automobilyje yra sumontuotas salono filtras, tai išsiaiškinti padės automobilio aptarnavimo instrukcija ar aptarnavimo knygelės, tačiau geriausia keitimo darbus patikėti profesionalioms dirbtuvėms.

Salono filtro svarba

Didžiausias salono filtrų privalumas – teigiama įtaka sveikatai. Geros kokybės filtrai, tokie kaip gamina „PURRO“, apriboja automobilių išmetamų kenksmingų ir nuo kelio dangos pakeliamų medžiagų (vadinamasis antrinis pakėlimas) patekimą į salono vidų. Tai leidžia sumažinti kvėpavimo takų ligų riziką. Tokių filtrų naudojimas taip pat turi ypatingą reikšmę alergiškiems žmonėms, nes vien pagrindinis filtro sluoksnis gali sulaikyti žiedadulkes.

Tačiau į salono vidų patenkančio oro filtravimas turi ir daugiau privalumų. Jis apsaugo nuo užteršimo ventiliacinius kanalus, kuriuose gali plisti pelėsiai, grybeliai, bakterijos ir kiti kenksmingi mikroorganizmai. Tai yra ypač svarbu automobiliuose su oro kondicionavimo sistema. Kondicionieriaus garintuvas yra ideali buveinė patogeniniams mikroorganizmams. Jei į vidų pateks švarus oras, patogenų plitimo rizika bus gerokai mažesnė. Salono filtras leidžia palaikyti švarą ant garintuvo.

Salono filtro sandara

Pigiausi salono filtrai yra pagaminti iš didelio tankio plisuoto popieriaus. Jie užtikrina tik pagrindinę apsaugą nuo dulkių bei žiedadulkių ir turi svarbų trūkumą – nėra atsparūs drėgmei. Dėl šios priežasties verta rinktis filtrą, kuriame filtruojantis sluoksnis yra pagamintas iš didelio tankio higroskopinio mikropluošto. Papildomai ši medžiaga yra padengiama antiseptinėmis medžiagomis, kurios apsaugo nuo pelėsių ir bakterijų plitimo ant filtro. 

Salono filtro sandara yra labai paprasta. Dažniausiai jis yra sudarytas iš standesnio rėmo ir plisuotos filtruojančios medžiagos. Nors vyrauja modeliai, kurių forma artima kvadratui, galima rinktis ir pailgus arba nestandartinės formos filtrus (pvz., su nupjauta briauna). Pats filtras yra sudarytas iš kelių sluoksnių. Pirmasis sluoksnis sulaiko didžiausius teršalus. Antrą sluoksnį sudaro tankus pluoštas, kuris gali sulaikyti suodžius, bakterijas arba grybelių sporas. Trečiasis sluoksnis suteikia filtrui standumo ir apsaugo nuo atsitiktinio plyšimo. Papildomai salono filtrai gali turėti sluoksnį, pripildytą aktyviąja anglimi – tokių filtrų rasite ir „PURRO“ asortimente. Šis sluoksnis sugeba sulaikyti net kenksmingas dujas, esančias įsiurbiamame ore (pvz., ozoną, anglies oksidą, angliavandenilius, sieros junginius arba azoto oksidus), smogo daleles ir nemalonius kvapus.

Kokį salono filtrą pasirinkti – paprastą ar su anglimi?

Tamsiai pilka filtro spalva nebūtinai reiškia stiprų jo susidėvėjimą. Tokia spalva dažniausiai pasižymi anglies filtrai. Aktyviąja anglimi praturtintas sluoksnis, visų pirma, yra rekomenduojamas alergiškiems žmonėms ir keliaujantiems su mažais vaikais, tačiau jis palankiai veikia visų keleivių sveikatą. Anglies filtrų trūkumas yra palyginti gana aukšta kaina – jis gali kainuoti net dvigubai daugiau nei klasikinis.

Kada verta mokėti daugiau? Visų pirma, jei dažnai stovite kamščiuose, važinėjate dažniausiai mieste arba gyvenate regione, kuriame yra aukštas užterštumas smogu. Filtrą su anglies sluoksniu taip pat verta pirkti, jei gyvename apylinkėse, kuriose dažnai atsiranda nemalonių kvapų, pvz., iš laukų arba netoliese esančių gamyklų. O jei automobiliu dažniau važinėjate automagistralėmis ir neintensyvaus eismo keliais, paprastas salono filtras taip pat puikiai atliks savo darbą.

Susidėvėjusio salono filtro požymiai

Pirmasis susidėvėjusio ir užsikimšusio salono filtro požymis – nemalonus kvapas, sklindantis iš ventiliacinių grotelių. Ši problema dažniausiai pasireiškia rudenį ar pavasarį, kuomet padidėja oro drėgmė. Būdingas pelėsių ir drėgmės kvapas taip pat gali nurodyti, kad būtina išvalyti ir pašalinti grybelius nuo kondicionieriaus garintuvo.

Kitas susidėvėjusio filtro požymis yra stiklų rasojimas. Stiklų rasojimas, žinoma, gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, pvz., per didelės drėgmės salono viduje, tačiau dažnai jis pastebimas būtent dėl salono filtro susidėvėjimo. Tuomet nepadeda ventiliacinių grotelių nukreipimas į stiklus, drėgmės surinktuvų naudojimas ir salono vėdinimas. Dėl to kai kurie vairuotojai nutaria keisti salono filtrus prieš rudens-žiemos sezoną, kol dar nekilo problemų su stiklų rasojimu.

Kaip dažnai reikia keisti salono filtrą?

Filtro susidėvėjimas daugiausia priklauso nuo to, kokiais keliais juda automobilis, bet galima teigti, kad geros kokybės salono filtras išlaiko savo parametrus vienerius metus arba maždaug 15 tūkstančių kilometrų ridos. Dėl sunkių eismo sąlygų žiemos metu ir pelėsių atsiradimo rizikos salono filtras dažniausiai yra keičiamas pavasarį. Verta tai padaryti atliekant kondicionavimo sistemos valymą nuo grybelių ir jos aptarnavimo metu. Tokiu būdu automobilis yra idealiai paruošiamas vasarai ir kovai su karščiais. Taip pat verta nepamiršti reguliariai įjungti kondicionavimo sistemą žiemos metu – ji ne tik šaldo, bet ir pašalina drėgmę iš oro, todėl padės kovojant su stiklų rasojimu. Ją įjungus kondicionieriaus elementai bus sutepti alyva, esančia šaldančioje medžiagoje. Ilgai nenaudojamas kondicionieriaus kompresorius gali užsikirsti vėl jį įjungus.

Ką reikia prisiminti keičiant salono filtrą?

Teoriškai naujo salono filtro keitimas yra paprastas, bet reikia atsiminti kelis dalykus. Dėl to geriausia filtro keitimą patikėti profesionalioms dirbtuvėms. Mechanikas keitimą atliks greitai ir tiksliai, todėl salono filtras veiks be priekaištų. O jei vis dėlto nuspręsite savarankiškai pakeisti filtrą, būtinai patikrinkite naujo filtro matmenis, nes įvairių variklių versijų ir automobilių pagaminimo metų filtrai gali skirtis. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į oro srauto kryptį, kuri pažymėta rodykle. Tinkamas montavimas yra labai svarbus, nes filtruojantys sluoksniai privalo veikti tinkamu eiliškumu. Įdėjus filtrą į jam skirtą vietą, būtina įsitikinti, kad jis gerai prigludo prie plastikinio rėmelio briaunos. Neturi būti jokių plyšių ar išlenkimų, nes pro juos prasiskverbs dalis teršalų. Nors salono filtro pakeitimas atrodo paprastas, pakanka mažos neatidžios klaidos ir filtras nepasieks 100 % efektyvumo. Taip pat būtina prisiminti, kad dažnai nėra lengva pasiekti salono filtrą, nes jis gali būti sumontuotas ne po daiktadėže, o sunkiau prieinamoje vietoje. Norint, kad filtras būtų tinkamai parinktas ir pakeistas, geriausia šią paslaugą patikėti dirbtuvėms. Rekomenduojame salono filtrą keisti pavasarį,  atliekant kondicionavimo sistemos valymą ir aptarnavimą.

„PURRO“ salono filtras

SPECIFIKACIJA:
Aukštis [mm]:37
Filtro tipas:dulkėms
Ilgis [mm]:235
Plotis [mm]:184
Article number:PUR-HC0166
Brukšninis kodas:IC-G0QE3G
Prekės kodas:G0QE3G

Pateikiame nuoradą į mūsų E-parduotuvę:
https://eprekyba-lt.intercars.eu/produktai/G0QE3G-„PURRO“-salono-filtras-pur-hc0166

Sau reikiamus oro filtrus galite įsigyti čia!

1 ARGUMENTAS:  Užterštas oras tikrai kelia grėsmę sveikatai ir gyvybei

Salono filtras tai vienintelė kliūtis, apsauganti transporto priemonių vairuotojus ir keleivius nuo oro teršalų įkvėpimo. Šių teršalų dalelių dydis tai vos keletas mikrometrų, ir palyginimui jos apie septynis kartus mažesnės nei žmogaus plauko skersmuo. Remiantis oficialiais Europos aplinkos agentūros duomenimis, vien tik Europoje dėl ore esančių teršalų daugiau kaip 460 000 žmonių miršta per anksti. Kokia mirties priežastis? Ligos, kurias sukelia teršalų patekimas į kvėpavimo sistemą, pvz., astma, lėtinė plaučių liga ar kraujotakos sistemos ligos.

2 ARGUMENTAS:  Salono filtras žymiai veikia vairavimo komfortą ir saugumą

Kvėpavimas užterštu oru vairavimo metu pavojingas ne tik dėl būsimos galimos ligos. Sumažėjęs koncentracijos gebėjimas, nuovargis, akių sudirginimas ir čiaudulys tai kai kurie iš karto jaučiamų poveikių. Kiekvienas iš jų gali sumažinti ne tik komforto, bet ir kelionės saugumo lygį. Paprastas pavyzdys: čiaudėdami trumpam nevalingai uždarome akis. Vairuotojas, važiuojantis 80 km/h greičiu, su užmerktomis akimis pervažiuoja apie 25 metrus. Dėl to, kiekvienas čiaudėjimas tai galimas nelaimingo atsitikimo pavojus, kuris kartu su žemu koncentracijos gebėjimu didėja.

3 ARGUMENTAS: Salono filtras su aktyvia anglimi sugeba sugerti nemalonius kvapus

Šiuo metu daugumai automobilių modelių galima įsigyti standartinį oro filtrą arba filtrą su papildomu vidiniu aktyvios anglies sluoksniu. Aktyvios anglies filtrai yra brangesni, tačiau verta patirti papildomų išlaidų, nes aktyvi anglis sugeba sustabdyti nemalonius kvapus ir, svarbiausia, kenksmingas mūsų organizmams dujas, tokias kaip ozonas, sieros dioksidas ar azoto oksidai. Aktyvios anglies savybės kyla dėl jos adsorbcijos (molekulių pritraukimo) sugebėjimų, naudojamų tiek pramonėje, kiek ir medicinoje.

4 ARGUMENTAS: Salono oro filtrai gali sumažinti alergines reakcijas

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, alerginės reakcijos užima trečią vietą tarp labiausiai paplitusių lėtinių ligų pasaulyje. Jos sukelia nepatogumą daugeliui milijonų keliautojų, ir kasmet šis skaičius didėja. Nuo 2016 m. visi „FILTRON“ salono oro filtrai (nepriklausomai nuo to, ar tai standartinis oro filtras, ar aktyvios anglies oro filtras) turi specialią BIOKNIGHT antibakterinę sistemą, kuri padeda kovoti su alerginėmis reakcijomis. BIOKNIGHT taip pat apsaugo nuo pelėsių ir grybų formavimosi ant filtro.

5 ARGUMENTAS: Sunaudotas salono filtras prisideda prie didesnio langų rasojimo

Nefiltruotas ar blogai filtruotas oras gali sukelti priekinio stiklo rasojimą automobilio viduje. Tai ženklas, kad ant salono oro filtre surinktų nešvarumų susikaupė drėgmė, ir dėl to būtina pakeisti filtrą.  „FILTRON“ prekės ženklo specialistai rekomenduoja pakeisti salono oro filtrą kiekvieną kartą pervažiavus 15 000 km arba bent kartą metuose, o intensyvaus automobilio vartojimo atveju - du kartus metuose.

KUO YPATINGI „FILTRON“ SALONO FILTRAI?

Efektyvios filtravimo medijos

„FILTRON“ salono oro filtruose naudojame aukštos kokybės filtravimo medijas, turinčias elektrostatines savybes, ir dėl to jos sugeba sulaikyti net mikroskopines kenksmingų teršalų daleles (keliasdešimt kartų mažesnių nei žmogaus plauko skersmuo).

Inovacinė antibakterinė apsauga

Visuose „FILTRON“ salono oro filtruose naudojama „BIOKNIGHT“ antibakterinė sistema, kuri labai efektyviai iš filtruojamo oro šalina kenksmingas mūsų sveikatai bakterijas ir alergenus. Šios sistemos pagrindas tai bekvapė, netoksiška ir nematoma žmogaus akimi danga patalpinta ant filtravimo medijos.

Montavimo instrukcija pakuotėje + vaizdo instrukcijos pasirinktiems filtrams

Prie „FILTRON“ salono oro filtrų pridėdamos išsamios, nuotraukomis iliustruojamos filtro montavimo instrukcijos, kurios padeda pakeisti automobilio filtrą. Taip pat, išimtinai sunkiems montavimui filtrams, keliasdešimt vaizdo instrukcijų galima surasti  internetiniame puslapyje „FILTRON“.eu ir YouTube platformos kanale „THE MECHANICS“ by „FILTRON“.

Tinkamai parinktas aktyvintos anglies kiekis

Salono oro filtrai su aktyvinta anglimi, be kietųjų dalelių, sulaiko savyje kenksmingas dujas ir kvapus. Nurodytame filtre naudojamo anglies kiekis parenkamas taip, kad filtras ilgą laiką ir efektyviai galėtų gryninti orą iš kenksmingų lakiųjų organinių junginių.