Paskelbimo data: 2017-03-17

Alyvos varikliams su turbokompresoriais ir hibridiniams varikliams

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad varikliai su turbokompresoriais ir varikliai, suporuoti su hibridine pavara turi mažai bendro. Tačiau jie turi daugiau bendro, nei gali pasirodyti, net ir juose naudojama tokia pati alyva.

Variklio darbinio tūrio mažinimo tendencijos pasireiškia visose srityse ir varikliai su turbokom­presoriumi pradedami naudoti ir tų gamintojų, iš kurių to nesitikime. Ar alyvos, skirtos lengvųjų automobilių varikliams su turbokompresoriu­mi, kuo nors skiriasi nuo alyvų, skirtų atmosfe­riniams varikliams? Nelabai. Nors universalių alyvų era po truputį juda į pabaigą, tą pačią alyva vis dar galima naudoti, pavyzdžiui, „Volkswagen Up!“ arba „Polo“ 1.0 atmosferiniame variklyje ir varikliuose su pripūtimu „Seat Leon“ 1.4 TSI, „Škoda Octavia“ 2.0 TDI arba „Audi“ A8 4.0 TFSI. Ši alyva – tai „Castrol EDGE Titanium FST™“ 5W-30 LL, rekomenduojama naudoti visiems „Volkswa­gen“ ir kitiems VW grupės automobiliams.

Tai reiškia, kad ji turi neprarasti savo savybių bet kokiomis sąlygomis, kad ir aušinant turbokom­presorių, kurio temperatūra gali siekti net iki 300 °C. O palyginimui, atmosferiniame variklyje alyvos temperatūra retai viršija 100 °C. Ir abiem atvejais naudojama ta pati alyva ir tai yra ekstre­malios sąlygos.

Būtent todėl varikliams su turbokompreso­riumi alyvos kokybė yra labai svarbi. Prastos kokybės alyva arba pernelyg retas jos keitimas gali sukelti pavojingą ir brangiai kainuojantį gedimą. Taip pat pavojinga važinėti esant per mažam alyvos lygiui.

KAM SKIRTOS NAUJOS ALYVOS?

Dauguma variklių su pripūtimu šiuo metu yra tepami mažo klampumo alyva, pradedant jau minėta 5W-30 ir baigiant 5W-20 ar 0W-20. Ga­lima spėti, kad jau netrukus dalyje automobilių bus naudojamos naujos alyvos, kurių klampu­mas SAE 16. Pirmosios rinkoje pasirodė 0W-16 ir 5W-16 alyvos. Naujų alyvų atsiradimą rinkoje lėmė siekis dar labiau mažinti degalų sąnau­das. Galima tikėtis, kad pirmieji jas naudoti re­komenduos gamintojai, kurie degalų sąnaudų mažinimui skiria daug dėmesio, pavyzdžiui, „Ford“ arba „Honda“.

Tačiau reikia pažymėti, kad SAE 16 alyvos bus tinkamos naudoti tik tose transporto priemo­nėse, kurių varikliai yra konstrukciniu požiūriu pritaikyti tepimui tokios mažos klampumo kla­sės alyva. Panašiai kaip 5W-20 ir 0W-20 klasės alyvos, naujosios alyvos SAE 16 nebus tinkamos senesnių konstrukcijų varikliams, kadangi jas panaudojus tam nepritaikytuose varikliuose gali padidėti trintis ir gerokai sutrumpėti variklio tarnavimo laikas arba netgi užsikirsti labiausiai apkrauti variklio elementai.

ALYVOS BUS VIS SKYSTESNĖS

SAE taip pat svarsto pateikti rinkai 12, 8 ir 4 kla­sės alyvas, jeigu tokį poreikį nurodys automobi­lių gamintojai. Šie pokyčiai rodo tikėtiną tepimo priemonių plėtros kryptį – alyvos bus vis „skys­tesnės“ (mažesnio klampumo), o jų pagerintos cheminės savybės užtikrins tokią pačią arba netgi geresnę apsaugą, palyginti su senesniais, didesnio klampumo atitikmenimis.

Mažo klampumo alyvos su maža HTHS verte taip pat yra naudojamos ir hibridiniuose au­tomobiliuose. Būtent šie parametrai yra patys svarbiausi kalbant apie alyvos energetinį efekty­vumą. Atsižvelgiant į šiuo metu galiojančius iš­metamųjų dujų švaros ir CO2 emisijos ribų stan­dartus, šis rodiklis automobilių gamintojams yra pagrindinis. Naudojant mažo klampumo alyvas, sumažėja trinties nuostoliai, susiję su vidiniais variklio pasipriešinimais, todėl tiesiogiai sumažė­ja degalų sąnaudos. Ateityje alyvos klampumo mažinimo tendencija tęsis, kadangi reikės atitikti išmetamųjų dujų emisijos standartus, o pagal jų reikalavimus alyva turi būti efektyvi energetiniu požiūriu ir pritaikyta darbui su išmetimo siste­mos antrinio išmetamųjų dujų apdorojimo ele­mentais. Galima daryti prielaidą, kad alyva bus ir energetiškai efektyvi, ir su mažu suodžiu kiekiu (angl. Low SAPS), kaip jau reikalaujama, pavyz­džiui, automobilių su kietųjų dalelių filtrų atveju.

Jus taip pat gali sudominti:

Kaip parinkti neabejotinai tinkamą alyvą?

Kaip parinkti neabejotinai tinkamą alyvą?

„Groupe Renault“, BP ir „Castrol“ stiprina savo strateginę partnerystę

„Groupe Renault“, BP ir „Castrol“ stiprina savo strateginę partnerystę

Unikali pasaulyje: nauja „Shell“ „Pureplus“ technologija

Unikali pasaulyje: nauja „Shell“ „Pureplus“ technologija

Naujausi COMMA produktai

Naujausi COMMA produktai