Paskelbimo data: 2021-11-11

Akumuliatorius pagal automobilį

Akumuliatorius pagal automobilį parenkamas keliais būdais. Akumuliatoriaus parinkimas automobiliui gali kelti tam tikras problemas.

akumuliatorius pagal automobilį - kaip parinkti

Rinkoje yra pasiekiama daugybė automobilių akumuliatorių tipų su įvairiais parametrais, tačiau automobiliui privalome parinkti tiksliai numatytą modelį. Norime aptarti akumuliatorių parinkimo niuansus ir patarti, kokiu būdu galima pasirinkti akumuliatorių.

Šiuo metu rinkoje galime išskirti trijų rūšių akumuliatorius: rūgšties, gelinius bei AGM ir EFB. Akumuliatoriai AGM bei EFB yra skirti naujesniems automobiliams pvz. su hibridine pavara, su Start&Stop sistema, bei energijos atgavimo sistema. Geliniai akumuliatoriai tai padidintos talpos baterijos. Vietoj tradicinio elektrolito juose yra naudojama rūgštis sumaišyta su gelio pavidalo silicio oksidu. Be padidinto energetinio efektyvumo, tokie akumuliatoriai pasižymi didesniu atsparumu vibracijoms, smūgiams bei ekstremalioms temperatūroms. Jie taikomi nameliuose ant ratų ir visur, kur yra reikalaujamas ilgalaikis maitinimas. Jie nėra rekomenduojami variklio paleidimui Išsiaiškinus, kokio tipo akumuliatorius reikalingas, ateina laikas nustatyti jo reikalaujamus parametrus.

Akumuliatoriaus parinkimas pagal automobilį: pagrindiniai parametrai

Norėdami parinkti tinkamą akumuliatorių automobiliui, privalome mokėti iššifruoti pagrindinius, jį apibūdinančius žymėjimus.

Kaip pavyzdį panagrinėkime šį akumuliatorių: CARTECHNIC ULTRA POWER 080 – 95Ah 800A D+. Akumuliatoriaus pavadinime yra visą pagrindinė informacija apie jo parametrus. Pagrindiniai parametrai apibūdinantys akumuliatorių tai jo talpa ir paleidimo srovė. Tinkamo akumuliatoriaus parametrus nurodo automobilio gamintojas aptarnavimo knygelėje.

Akumuliatoriaus talpa (CARTECHNIC ULTRA POWER 080 – 95Ah 800A D+) yra nurodyta ampervalandėmis. Supaprastinus jos vertė informuoja, kiek valandų, esant 25°C temperatūrai, akumuliatorius sugebės atidavinėti vieno ampero srovę kol išsikraus. Šiuo atveju 95Ah (ampervalandės) reiškia, kad akumuliatorius sugeba atidavinėti 1 ampero srovę 95 valandas. Kuo didesnė ampervalandžių vertė, tuo akumuliatoriaus talpa yra didesnė. Akumuliatoriaus talpa yra parenkama pagal automobilio variklio tūrį bei elektros įrangos kiekį ir galią.

Teoriškai galėtų atrodyti, kad geriausia yra nusipirkti didžiausios įmanomos talpos akumuliatorių. tačiau, praktikoje neverta viršyti rekomenduojamos talpos. Akumuliatoriaus talpa turi būti lygi arba maksimaliai 10 proc. didesnė nei automobilio gamintojo nurodoma vertė. Sumontavus automobilyje per didelės talpos akumuliatorių, greičiausiai sutrumpės jo tarnavimo laikotarpis, nes jis bus nuolat ne pilnai įkraunamas. Taip yra dėl tos priežasties, kad automobilio generatorius nėra pritaikytas žymiai didesnės talpos akumuliatoriaus įkrovimui ir nesugebės jo pilnai įkrauti.

Paleidimo srovė (CARTECHNIC ULTRA POWER 080 – 95Ah 800A D+). Paleidimo srovės vertė yra nurodoma amperais (A) ir apibūdina vienkartinę, trumpalaikę srovės išeigą, kurią akumuliatorius sugeba sugeneruoti, t. y. maksimalią srovę esant -18°C temperatūrai. Dyzeliniai varikliai dažniausiai reikalauja akumuliatorių su aukštesne paleidimo srove.

Panašiai, kaip ir talpos atveju, taip pat ir šiam parametrui neverta vadovautis principu „kuo daugiau, tuo geriau“. Paleidimo srovės vertė reikia parinkti pagal automobilio gamintojo rekomendacijas. Akumuliatoriai su aukšta paleidimo srove yra mažiau atsparūs neigiamam gilaus išsikrovimo poveikiui ir pasižymi mažesniu patvarumu.

Šiuo atveju taip pat yra svarbus žymėjimo standartas, pagal kurį yra pateikiama paleidimo srovės vertė. Šiuo metu gamintojai naudoja EN standartą. Kartai galima sutikti ir kitų standartų žymėjimą SAE arba DIN. Verta atsiminti, kad 800 A paleidimo srovė pagal standartą EN tai ne tas pats, kas 800 A pagal DIN ar SAE.

Poliariškumas (CARTECHNIC ULTRA POWER 080 – 95Ah 800A D+). Yra žymimas „D+” arba „K+”. Jis informuoja apie tai, kurioje akumuliatoriaus pusėje yra teigiamas ir neigiamas polius. Akumuliatoriaus polių išdėstymas turi būti pritaikytas prie automobilio elektros instaliacijos ir daugumoje atvejų  - dėl trumpų laidų – nepavyks prijungti akumuliatoriaus, jei jo poliai neatitiks rekomendacijų.

D+ reiškia, kad akumuliatoriaus teigiamas polius yra jo dešinėje pusėje. Ir analogiškai – K+ reiškia, kad teigiamas polius yra kairėje akumuliatoriaus pusėje. Kaip atpažinti, kuri akumuliatoriaus pusė yra kairė, o kuri dešinė? Geriausia yra pastatyti akumuliatorių priešais save taip, kad jo poliai būtų arčiau mūsų.

Akumuliatoriaus įtampa

Įtampa - tai parametras, kuris dažnai nėra nurodomas akumuliatoriaus specifikacijoje. Taip yra dėl to, kad šiuo metu beveik visi lengvieji automobiliai turi 12 voltų (V) elektros instaliaciją. Akumuliatorius privalo turėti tokią pat įtampą, kokią turi automobilio elektros instaliacija.

Akumuliatorių klemos

Daugumoje transporto priemonių elektriniai gnybtai, kitaip vadinamos „klemos“ yra apvalios, o jų matmuo yra normalizuotas. Apvalios klemos yra dviejų matmenų, kurių mažesnis yra būdingas azijietiškiems automobiliams. Normalizuotas apvalių klemų skersmuo, tinkantis daugumai automobilių yra 19,5 mm teigiamam poliui ir 17,9 mm neigiamam poliui. Azijietiškų automobilių atveju yra sutinkamos plonesnės klemos (12,7 mm teigiamam poliui ir 11,1 mm neigiamam poliui). Amerikietiški automobiliai turi klemas prisukamas varžtais akumuliatoriaus šone, o Ford markės automobiliai – klemas stačiakampės skardelės pavidalo, prisukamas prie plokščio polio.

Akumuliatoriaus matmenys. Akumuliatoriaus forma ir jo matmenys tai svarbus parametras pasirenkant akumuliatorių, nes šį dalis turi automobilyje jai skirtą montavimo vietą ir turi ją atitikti. Kai kurie akumuliatoriai yra montuojami „pado“ pagalba. Kiti yra tvirtinami apkaba iš viršaus, todėl jie neturi specialiai profiliuoto pagrindo.

Akumuliatorių pasirinkimas el. parduotuvėje?

Dėl didelio kiekio parametrų, kuriuos būtina įvertinti renkantis tinkamą akumuliatorių , paruošėme specialų įrankį palengvinantį akumuliatorių parinkimą - el. parduotuvėPaprasčiausias būdas išsirinkti akumuliatorių yra paieška pagal transporto priemonę, kur suvedus automobilio duomenis, bus rodomi tik šiam automobiliui tinkantys akumuliatoriai. Pakanka pateikti keletą pagrindinių automobilio duomenų ir sistema rodys tik jam tinkančius akumuliatorius Automobilio pasirinkimą pradedame nuo automobilio markės, tai ženkliai pagreitina visą procesą. Visi duomenys, kuriuos būtina įrašyti rasite transporto priemonės registracijos liudijime.

Be to, rodomų rezultatų sąrašą galima filtruoti (pvz. pagal akumuliatoriaus gamintoją).

Kitas akumuliatoriaus parinkimo metodas – pasinaudoti paieška pagal akumuliatorių parametrus. Čia nurodome reikalingus parametrus - transporto priemonės rūšį, akumuliatoriaus matmenis, įtampą ir kitus parametrus.  Sistema rodys akumuliatorius atitinkančius nurodytus paieškos kriterijus.

Akumuliatorius internetu?

Pirkdami akumuliatorių el. parduotuvėje, turite galimybę jį atsiimti viename iš 17 „Inter Cars Lietuva“ padalinių arba pasinaudoti nemokamu pristatymu.